Dünya üzerinde yer alan milyonlarca bilgisayara zarar veren yazılımları, sizler için topladık.

 

İnternet ortamı, insanların geneli için bilgi bankası ve rahatlık olarak görülüyor. Ancak virüsler ve malware adındaki kötü yazılımlar, zaman zaman bilgisayarlar ve bütün elektronik cihazlar için tehdit oluşturuyor. İşte bu yazılımlar:

 

Adware

 

Dünya üzerindeki en popüler malware olmasına karşın, cihazlarınıza teknik olarak zarar vermeyen Adware, adından da anlaşıldığı gibi, reklam amaçlıdır. Bilgisayara bulaşacak olan Adware yüzünden, hiç ummadığınız anlarda reklam çıkmasıyla birlikte, bilgisayara zarar vermesinden çok; yazılımı yapanların ceplerini doldurmaktadır.

 

Spyware

 

Aynı şekilde çok fazla sıkıntı yaratmayacak olan Spyware, sizlerin internetteki gezintileri ve aramalarınızla birlikte; sahip olduğu algoritma sayesinde Adware kullanarak sizlere reklam sunar. Ancak internetteki dolaşımınızın kayıt altına alınması ne kadar eğlenceli olabilir ki?

 

Virüsler

 

Genel itibariyle, internetten indireceğiniz bir dosya veya internet kafelerden alacağınız dosyalarla bilgisayarınıza bulaşacak olan Virüsler; dosya veya yazılım olarak görülmektedir. Çalıştıkça kendini yenileyen yapıya sahip olmalarıyla birlikte, bilgisayarınızda ciddi bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

 

Worm

 

Worm, en tehlikeli malware’lerden birisidir. Bilgisayarınızda veya diğer cihazlarınızda yer alan dosyalarınıza ulaşıp, onları yok edene kadar çalışmaya devam eder. Sisteminize bulaştığı zaman, sistem dosyalarınızı da yiyerek bitirme olasılığı vardır ve sonuç olarak boş dosyaları size bırakır.

 

Trojan

 

Türkçe anlamına baktığımız zaman Truva Atı olarak bilinen Trojanlar, en tehlikelisidir diyebiliriz. Sisteminizde yer alan Kredi Kartı şifreleri başta olmak üzere, tüm özel dosya ve şifrelerinizi sahibine göndererek, büyük sorunlar yaratabilir. Ayrıca, birçok uygulamaya ulaşmanızı ve kullanmanızı da engelleme özelliği bulunmaktadır.

 

Rootkit

 

Rootkit, kötü amaçlı yazılımlar arasında fark edilmesi en güç olanıdır. Amacı, bilgisayarınızdaki bilgileri toplamak olan Rootkit’i, çoğu anti virüs tanımaz veya silemez. Ondan kurtulmanın tek yolu format atmak olacaktır.

 

Backdoors

 

Sisteminize zarar vermek yerine, adından da anlaşılacağı gibi; bilgisayarınızın arka kapısını sahibine açmaktadır. Bu vesileyle de, bahsi geçen hacker, bilgisayarınızdaki her türlü dosyaya erişip, tüm işlemleri yapabilir.