Ele Geçirilen iPhone’ları Tespit Edebilen Sistem

Bilginiz olmadan iPhone’ununuza giriş yapıldığını tespit etmenizi imkan veren bir uygulama geliştirildi.
Gözünüze enteresan bir durum gelmediği sürece kullandığınız cihazın bilginiz olmadan başka bir kişi yada kişiler tarafından ele geçirilip geçirilmediğini öğrenme şansınız imkansıza yakındır. Eğer iPhone model cihaz kullanıyorsanız ve bu konu ile ilgili bir endişeniz varsa, Alman güvenlik araştırmacısı Stefan Esser’in hayat verdiği System and Security Info adlı uygulamaya göz gezdirmenizi öneririz.

Uygulama, iPhone cihazınızı sizin bilginiz dışında jailbreak’lenip jailbreak’lenmediğini gösteriyor. Biraz öncedeaçıkladığımız gibi eğer bu işlerle çok içli dışlı değilseniz, kötü amaçlı kişiler bu anadek cihazınız üzerinden birçok bilgiye (telefon numaraları, e-postalar, mesajlar, fotoğraflar, videolar gibi) erişmiş olabilir. Fakat zararın neresinden dönülse kârdır diye düşünerek harekete geçip Esser’in geliştirdiği bu uygulamasını kullanmak, kesinlikle mantıklı olacak.

iPhone’ların hacklenmesi, Android cihazlara oranla çok daha zor olabilir fakat bu hiçbir şekilde ele geçirilmeyeceği manasına gelmiyor.

Related Posts

Google, Android Wear 2.0 Duyurdu

Google, Android Wear 2.0 Duyurdu

Android’e Yeni Rakip Geliyor

Android’e Yeni Rakip Geliyor

Şok! Android’de WhatsApp Tehdidi

Şok! Android’de WhatsApp Tehdidi

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir