Yazılım devi Microsoft’un Bilgisayarlar ve telefonlar için çıkardığı en son toplu güncelleştirme, Windows 10’u 10586.318 yapı numarasına çıkardı. Microsoft’un internet sitesinde KB3156421 yama numarasıyla yayınlanan güncelleme, bazı cihazlarda yeni problemlerin oluşmasına yol açtı fakat problemleri çözmek çok basit.

Microsoft’un program bölümü yetkililerinden John Wink, güncellemenin ardından bilgisayarın yavaşladığına dair şikayetçi olanlara Cortana önerilerini pasif etmeyi Reddit’te önerdi. Bu işlemi yapmak için Cortana’yı açıp Ayarlar’a girip “Cortana size öneriler, fikirler, hatırlatmalar… sağlayabilir” ayarını pasif hale getirmeniz gerekiyor. Wink, farklı konu başlığı altında problemin fazla olmadığını, fakat ona rastlayanları oldukça sinirlendirdiğini belirtti. Şirket problemin Cortana’dan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda tam olarak emin değil ama Wink, Cortana’yı pasif hale getirip problemi çözenler için gerekli onarımın yakında bir güncelleme yoluyla sunulacağını söylüyor.

Cortana Türkçe Windows 10’da pasif olduğundan bu problemin olma olasılığı düşük görünüyor. Konum bilgilerini değiştirerek Cortana’yı kullanıyorsanız ve bilgisayarınız son güncelleştirmeden sonra çok yavaşladıysa, bahsedilen ipucunu uygulamayı deneyebilirsiniz.