Web tarayıcı konusunda zirvede olan Google Chrome’un bu liderliğini daha uzunca seneler kaybetmesi mümkün görünmese de, yeni web tarayıcılarından Vivaldi sektöre adeta yıldırım hızıyla giriş yaptı.

Norveç’in Oslo kentinde kurulan Vivaldi‘nin diğer Norveçli ve aynı zamanda sektördeki rakibi Opera‘nın çok daha detaylı ve gelişmiş ileri bir sürümü olduğunu söyleyebiliriz. Opera Software’den 2011 senesinde ayrılan Jon von Tetzchner‘in ortaya çıkardığı Vivaldi, Chrome ve Firefox’un çok basit olduğundan şikayetçi kullanıcılar baz alınarak geliştirildi.

Son derece etkili bir müşteri ilişkileri ağı kuran ve kullanıcılarının talep ve şikayetlerini oldukça süratli bir şekilde cevaplayan Vivaldi, von Tetzchner’in açıkladığı verilere göre aylık bir milyonu aşan aktif kullanıcı rakamına ulaştı bile. “Bu yatırımdan gelir elde etmeye başlamak için birkaç milyon kullanıcıya daha, örneğin 5 milyon kullanıcıya ihtiyacımız var” diyen von Tetzchner, sözlerini “o noktadan sonra ise çok daha büyümek ve 35 kişiden oluşan ekibimizi yeni hedeflere doğru daha da genişletmek istiyoruz” diyerek bitirdi.