Uzun zamandır dillendirilen Android 7.0 N ile Apple’daki 3D Touch sisteminin yer alacağı ihtimali ertelendi.
Mobil teknoloji lideri Apple‘ın ilk önce yeni MacBook‘ta mevcut olan Force Touch, dokunmatik ekranlara trachpad’e basınç hassasiyeti eklemiş, peşinden Apple bu sistemi iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde kullanarak 3D Touchismini vermişti.

Sonrasında Android tarafında Huawei ve bazı şirketlerin de bu sistemi uygulamış olsa da işletim sistemi kısmında yeterli destek bulunmadığı için pek de işe görmeyen bu teknoloji için tüm dikkatler Android N’e kaydırılmıştı.

Çok sayıda kişi tarafından Android’in 7.0 sürümü olacak N için 3D Touch sistemi daha anlaşılabilir ismiyle basınca duyarlı ekran desteği ekleneceği ve böylece uygulama geliştiricileri de buna uygun uygulama ve oyunlar üretebileceğinden söz edilmişti. Ancak Recode’da çıkan habere göre Google bu sistemin aciliyeti obulunmadığını düşünerek Android N‘de destek bulundurmayacak. Bu düşünceyi ileri bir tarihe erteleyen Google’ın planı arkasında Android VR sanal gerçeklik gözlüğü için yapılacak yazılımsal ve işletim sistemi çalışmaları olabileceğini düşünüyoruz.