Ülkemizde şu an için çok yaygın olmayan Drone kullanımı, ülke dışında çok daha fazla yaygın. Bazı ülkelerde güvenlik görevlilerinde bile Drone’lar mevcut.

Yüksek teknolojiye sahip Dron’lar olarak gösterilen polis Drone’ları, çok uzun mesafelerden kontrol edilebiliyor. Ve oldukça dış darbelere karşı dayanıklı bir yapıya sahip Drone’lar, piyasasının en gözde drone olarak gösteriliyor.

Ücretleri yaklaşık Otuz bin dolara kadar çıkabilen bu profesyonel Dron’lar için güvenlik problemi ortaya çıktı.

IBM’de Güvenlik Araştırma departmanından sorumlu olaran Nils Rodday tarafından bulunan yöntem sayesinde profesyonel Drone’lar da dahil çok sayıda Drone modeli hacklenebiliyor.

hackleme işlemini Drone’un iki km uzağından gerçekleştirdiği ve Drone’un tüm kontrolünü ele aldığını belirten Nils, saldırının bütün detaylarını hacker konferansı olan Black Hat Asia 2016’da açıkladı.

Fiyatı 30 bin dolar olan Drone’u hacklemek için  yalnızca 45 dolarlık bir ekipman kullanan Nils, neredeyse saniyeler içerisinde hacklemeyi başardı.

Gerçekleştirdiği bu saldırı ile bütün dikkatleri üzerine toplayan Nils, açığın Drone ile kullanıcı arasındaki bağlantının şifrelenmemesinden kaynaklandığını açıkladı.