Amerika’nın en önde gelen Gsm operatörü ve en yaygın olarak kullanılan internet servisi sağlayıcılarındın başında gelen iletişim firması Verizon’un yaklaşık olarak 35 bin çalışanı greve gitti.

Verizon’la 2 işçi sendikasının anlaşma süresinin bugün sona ermesinin sonrasında ,Amerika’nın doğu yakası eyaletlerinde büyük çaplı grev başladı.
Amerika’nın son yıllardaki en büyük grevi olarak görülen eylemde çalışanlar emeklilik maaşlarında kesinti yapılmasını öngören yeni düzenlemelere karşı gelirken, “Emekli Fonlarına Dokunmayın” ve “Kurumsal Açgözlülüğe Karşıyız” yazılı pankartlar taşıdı.

Amerika’nın İletişim İşçileri (CWA) isimli sendika, bildirisinde, son 3 senede yaklaşık 38 milyar dolar kar sağlayan Verizon’un çok sayıda iş bölümünü Meksika ve Filipinler’deki taşeron şirketlere kaydırdığı hususuna dikkat çeken, firmanın son 10 senede Amerika daki iş gücünü % 35 seviyesinde azalttığını açıkladı.

Açıklamada, mart ayında Yirmi Amerikan senatörünün, Verizon İcra Kurulu Başkanı (CEO) Lowell McAdam’a gönderdiği mektupta firmanın çalışanlarıyla daha düzgün sözleşme şartları müzakere etmesi gerektiği görüşünde bulunduğu bilgisi de paylaşıldı.

Bir diğer sendika olan Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği (IBEW) Başkanı Lonnie R. Stephenson da Verizon’un bu sene aylık ortalama olarak 1,7 milyar dolar kar ettiğini söyleyerek, firmanın talep ettiği sözleşme koşullarında çalışanların sağlık hizmetleri ve iş güvenlikleri gibi hususlarda çok önemli kesintiler öngörüldüğünü açıkladı.

Grevin, genel olarak, Amerika’nın doğu eyaletleri olan New York, New Jersey, Massachusetts ve Pensilvanya yapıldığı belirtildi.