Akım dengeleyici ya da diğer adıyla regülatörler; dalgalı elektrik voltajı bulunan bölgelerde, elektrik voltajını dengelemek amacıyla kullanılan elektrik cihazlarıdır. Regülatörler; başta akım olmak üzere hız, güç, gerilim, basınç ve frekans gibi verileri sabit tutabilen ve bu veriler üzerinde düzenleyici etkisi bulunan aletlerdir. Düzenleyici etkisi ise; regülatör sayesinde, enerjinin çeşitli faktörler sebebiyle düşmesi veya yükselmesinin önüne geçilmesidir. Her tür bilgisayar sisteminde, ev ve iş yeri aydınlatmasında, ev aletleri ve beyaz eşyaların kullanımında rahatlıkla kullanılmaktadır. Örneğin; kaçak elektrik kullanılan bir semtte, standart şebeke voltajı (220 volt) daha düşük seviyelerde seyretmektedir. Genel olarak bu voltaj; 190 volta ve daha aşağısına kadar düşebilir. Bu gibi durumlarda, 220 volt enerji ihtiyacı duyan kombi, çamaşır makinesi, buzdolabı, klima gibi elektrikli aletleriniz çalışmayacaktır. Bu durumda kullandığınız regülatör, giriş ve çıkış gerilim değerlerini elektrikli ev eşyalarınızı çalıştıracak düzeyde ayarlamaktadır. Regülatör, yüksek veya düşün voltaj nedeniyle çalışmayan cihazlarınızın, çalışmasına imkan sağlamaktadır.

 

Regülatörlerin kullanım alanları çok çeşitlidir. Ve her kullanım alanına göre havayla, buharla, elektrikler veya otomatik olarak çalışmaktadırlar. Gerilim dengeleyici regülatörler, kullanım sıklığına göre birinci sırada bulunurken; hız, basın ve sıcaklık regülatörleri de en çok ihtiyaç duyulan cihazlar arasında yer almaktadır. Kullanım alanlarına göre regülatörler aşağıdaki gibidir;

 

1- Servo Regülatör: Üretilen ilk otomatik voltaj regülasyonu olarak bilinmektedir. Diğer teknolojilere göre daha ekonomik olduğu için neredeyse bütün alanlarda kullanılan bir regülatör çeşididir. Servo regülatörün de kullanıldığı alana göre 2 çeşiti bulunmaktadır.

otomatik_voltaj_regulatoru_1526

Monofaze Servo Regülatör, 1 faz giriş ve 1 faz çıkışlı olarak üretilen regülatördür. Genellikle evdeki elektrikli eşyaların sorunsuz çalışması amacıyla tercih edilir. 100 V gücünde bir gerilim değişimini, 1 saniyede düzeltme özelliği bulunmaktadır.

Trifaze Servo Regülatör: 3 fazlı veya çok fazlı sistem olarak adlandırılan regülatördür. Çok fazlı sistemin özelliği gereği; elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı, tek fazlı sisteme göre daha yüksek verimli olmaktadır. Trifaze Servo Regülatör, Trifaze (3 fazlı) giriş ve Trifaze (3 fazlı) çıkış olarak üretilmiştir. Tekstil, makine, askeri ve sanayi alanlarında tercih edilmektedir. 60 Voltluk gerilim değişimini 1 saniye içerisinde düzeltmektedir.

 

2- Mikroişlemcili Regülatör: Mikroişlemci kontrol özelliği ile voltaj regülasyon hızı arttırılmış sistemlere verilen isimdir. Servo regülatör ve çeşitlerine göre saniyede 200 Voltluk bir gerilim değişimine müdahale edebilmektedir. Gelişmiş izleme ve kontrol özellikleriyle de kolayca Servo regülatörlerden ayrılmaktadır. Her faz için ayrı dijital ekran özelliği sayesinde, giriş ve çıkış voltaj değerlerinin daha net bir şekilde izlenmesi sağlanmaktadır. Kullanıcılar, belirli limitler dahilinde çıkış voltajını da dijital ekran yardımıyla ayarlayabilmektedir. Monofaze ve Trifaze olmak üzere ikiye ayrılır.

 

3- Statik Regülatörler: Elektronik kontrollü olarak üretilmiş regülatörlerdir. Trisör adı verilen ve çok hızlı açma kapama sağlayan yarı iletkenle güçlendirilen Statik regülatörler; 5000 Voltluk bir voltaj değişimini milisaniye gibi bir sürede sabitleyebilme özelliğine sahiptir.