AMD yetkilisi Roy Taylor’ın teknoloji sitesi Ars Technica’da yayınlanan röportajında, şirketin yakın zamanda tanıtacağı Polaris mimarisi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Röportajda sanal gerçekliğin daha uygun fiyatlarla tüketiciye ulaştırılması için sürdürülen çalışmalardan biri olan Total Addressable Marketing (TAM) hakkında da ayrıntılı bilgiler bulunuyor.

 

Sanal gerçeklik, HTC Vive ve Oculus Rift gibi son teknoloji oyun sistemleri gerektiriyor. Şu anki teknolojide sanal gerçeklik için minimum Nvidia GeForce GXX 970 ya da AMD Radeon R9 390 gibi grafik kartlarına ihtiyaç duyuluyor ve bu kartların fiyatları bir bilgisayar parçası için çok pahalı sayılabilecek 330 dolar gibi yüksek bir miktardan başlıyor.

 

AMD yetkilisi Taylor, Polaris mimarisinin PC oyuncularına Sanal Gerçeklik için ihtiyaç duyulan performansı çok daha uygun fiyata ulaştırabileceğini belirtiyor. Ayrıca yeni grafik kartlarının üretiminde AMD’nin eski teknolojisinin hiçbir şekilde kullanılmayacağını, sanal gerçeklik özellikli yeni grafik kartlarının tamamen Polaris mimari kullanılarak tasarlanacağının altını çiziyor.

 

İki büyük grafik kartı üreticisi olan AMD ve Nvidia’nın yeni teknolojilerini ve yeni ürünlerini, 31 Mayıs-4 Haziran 2016 tarihleri arasında Taiwan’ın Taipei şehrinde düzenlenecek Computex Bilişim ve Teknoloji Fuarı’nda tanıtması bekleniyor.