AMD bu yılın başında tanıttığı ve sanal gerçeklik geliştiricileri ile tüketicilerini hedeflediği çift GPU’lu grafik kartı Radeon Pro Duo’nun kesinleşmiş özelliklerini resmi olarak açıkladı.

 

Beklendiği gibi Radeon Pro Duo, 4096 stream işlemci, 256 doku birimi ve 64 ROP’luk iki adet Fiji GPU’dan oluşuyor. Platform 1000 MHz’lik çekirdek hızına sahip tek çekirdek ile, 1050 Mhz’lik çekirdek hızına sahip Radeon R9 Fury X’e yakın bir performans sağlıyor. Kartın iki çekirdekli olduğu düşünüldüğünde, iki kat daha gelişmiş performans sunacağı rahatlıkla söylenebilir.

 

Her çekirdeğinde yüksek bant genişliği sağlayan 4 GB RAM olan Pro Duo’nun, bellek kapasitesi açısından bazı son teknoloji oyunları çalıştırmak için yetersiz kalabileceği değerlendiriliyor.

 

Pro Duo’da soğutma sistemi olarak, etrafındaki çiplerle bilikte her iki GPU’yu kaplayan Cooler Master’ın “kapalı devre sıvı soğutma” teknolojisi kullanılıyor. Sıvıyı depolayan 63 mm’lik radyatör, tek bir fan ile birlikte kartın dışında yer alıyor.

 

Radeon Pro Duo’nun fiyatının, yılın başında açıklandığı gibi 1500 Dolar olacağı da kesinleşti. AMD, Pro Duo’nun piyasadaki en hızlı grafik kartı olduğunu iddia edebilir ancak ürünün önemli miktarlarda satılmasının oldukça zor olduğu değerlendiriliyor.