Son bir yıl içinde akıllı telefon satışları yüzde 120 artarken, çok büyük indirimlere rağmen dijital fotoğraf makinesi satışları yüzde 35 düştü.

 

Akıllı telefon satışları 2013 yılından bugüne her yıl ortalama yüzde 20’nin üzerinde artış gösteriyor. 2017 yılında ise artış oranının yüzde 70’i bulacağı tahmin ediliyor.

 

Dijital kamera çılgınlığı yok olmak üzere!

 

Dijital fotoğraf makinesi satışlarının her geçen yıl artarak düşmesinin nedeni olarak ise, akıllı telefonların kameralarının benzer özelliklere sahip olması ve daha ekonomik oluşları gösteriliyor. Örneğin 12 MP çekim kalitesi sunan bir dijital fotoğraf makinesi 300 TL fiyat etiketine sahipken, 13 MP çekim kalitesi sunan kameraya sahip bir akıllı telefon 800 TL fiyat ile satılıyor. Bu durum kullanıcıların hem dijital fotoğraf makinesi hem de cep telefonu almak yerine, iki cihazın işlevini de görebilen akıllı telefon satın almayı tercih etmesine neden oluyor.

 

Akıllı telefonlar giderek fotoğraf ve video çekimi konusunda tüketicilerin daha çok güvendiği ve tercih ettiği bir seçenek haline geliyor. Akıllı telefon ile çekilen fotoğrafları birkaç tıkla arkadaşlar ve aile bireyleri ile paylaşabilirken, dijital fotoğraf makinelerinin çoğunda böyle bir özellik bulunmuyor. Bu özelliğin bulunduğu makineler ise akıllı telefonlardan daha yüksek fiyat etiketleriyle tercih edilmiyor.

 

Bu nedenle kompakt fotoğraf makinesi pazarı, önümüzdeki yıllarda daralmaya devam edecek ve yakın bir gelecekte akıllı telefonların yanında çok küçük bir paya sahip olacak gibi görünüyor.