Dünyanın En Küçük Ve En Ucuz Bilgisayarı

Dünyanın en minik bilgisayarı olarak gösterilen Raspberry Pi Zero’ya kamera desteği geldi. 5 dolar fiyatı olan cihazın ücretinde herhangi bir artış yapılmadı.

Kasım 2015 tarihinde görücüye çıkan Raspberry Pi Zero, dünyanın en minik bilgisayarı sıralamasında 1 numaraya oturmuştu. 5 dolar fiyata satışa çıkarılan kart bilgisayar geliştiricilerden teknoloji ile meraklı tüm kullanıcılara dek  geniş bir kesimin dikkatini çekmişti ve kısa zamanda yok satmaya başlamıştı. Stok problemi giderilen Raspberry Pi Zero şimdi de kamera desteği ile yenilendi.

Raspberry Vakfı’ndan yapılan açıklamada, kart bilgisayara kamera bağlanabilecek bir FPC kapısı ilave edildi. Bu kapı aracılığı ile, geliştiriciler dünyanın en minik bilgisayarına uyumlu kameraları ekleyebilecekler. Böylece, Raspberry Pi Zero sayesinded üşük fiyatlı ev güvenlik sistemleri veya oldukça küçük casus kameraları oluşturulabilir.

Ürünün Özellikleri Neler ?

 

Bu harika gelişmede en dikkat çeken ayrıntı ise, kamera bağlantı kapısıyla yenilenmesine rağmen ürünün fiyatının herhangi bir şekilde artmamış olması. Eğer siz de Raspberry Pi Zero’yu merak ediyor ve üstünde çalışmalar yapmak istiyorsanız yalnızca 5 dolara (yaklaşık olarak 14 TL) bu bilgisayara sahip olmanız mümkün.

 

-Broadcom BCM2835 uygulama işlemcisi – 1GHz ARM11 core
-512MB LPDDR2 SDRAM
-microSD kart girişi
-1080p60 video çıkışı için mini HDMI soketi
-Veri ve güç için micro USB girişleri
-40-pin GPIO başlığı – Model A+/B+/2B ile aynı
-65mm x 30mm x 5mm ile bu zamana kadar üretilmiş en küçük form

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir