Eski popülerliğini yavaş yavaş SSD’lere bırakmak zorunda kalan harddiskler, insanlar tarafından artık sadece depolama amacıyla kullanılıyor. 2 TB kapasiteli harddisklerin yetersiz olduğunu düşünenler için üretilecek 18 TB harddiskler, devrim niteliği taşıyacak.

 

İlk çıktığı zamanlarda ve takip ettiği yıllar boyunca büyük bir hevesle ve popüler bir şekilde kullanılmaya başlanıp devam edilen harddiskler, günümüzde gelişen depolama teknolojileri yüzünden, raflara kaldırılıyor. Yeni dönemde üretilen neredeyse tüm bilgisayarlarda artık SSD bulunurken, harddiskler uygun fiyatlı olması nedeniyle insanlar tarafından sadece depolama amacıyla kullanılmaya devam ediyor.

 

Son günlerde araştırmalar yapan ve özellikle depolama teknolojileri üzerine araştırmalarına devam eden TrendFocus’un söylediklerine göre; günümüzde varlığını sürdüren harddisklerin mevcut halde bulunan boyutlarında hiçbir değişiklik yapmamakla birlikte, 18 TB’a kadar depolama alanının genişleteceği mümkün.

 

Ayrıca, geliştirilecek ve arttırılacak olan bu depolama kapasitesinin yanı sıra; performans anlamında da ilerleme kat edilebilecek. Fakat piyasaya sürülebilecek olan bu harddiskler bile, SSD teknolojisine rakip olmanın yakınından bile geçemeyecek.

 

Depolama konusunda oldukça zorluklar yaşayıp, 2 TB boyutundaki harddisklerin sunduğu alanla yetinemediği gibi, birçok farklı ürün satın almak zorunda kalan kullanıcıları ilgilendiren bu haberin bir artısı ise, fiyat avantajı olacak. Fiyat anlamında da günümüzde kullanılan harddisklerle ve sunacağı performansla kıyaslandığı zaman daha uygun bir hal alacak olan bu ürünler, 18 TB kullanım sağlayabileceğiniz farklı harddisklerden daha uygun fiyata ulaşım olanağı sunacak.

 

2017 yılının ortasında raflardaki yerini almasına kesin gözüyle bakılan bu harddiskler, depolama konusunda sorun yaşayan kullanıcıları bir nebze rahatlatacak gibi görünüyor.