HP yeni Chromebook’unu New York’ta düzenlenen özel bir etkinlikte tanıttı. HP Chromebook 13, sınıfındaki sıkıcı makinelerden bir adım öne çıkabilecek özelliklere sahip.

 

Tasarım ve Ekran

 

Fırçalanmış alüminyum kasaya sahip olan HP Chrome 13, yalnızca 0.5 inç olan kalınlığı ve 1.3 kilogram ağırlığıyla dikkat çekiyor. 13.4 inç full HD ya da QHD ekran seçenekleri bulunan HP Chromebook 13, 3200 x 1800 piksel çözünürlük sunuyor. Ne yazık ki bu modern cihazın ekranı dokunmatik değil.

 

İşlemci ve Bellek

 

HP Chromebook 13 gücünü Intel’in altıncı nesil Skylake Core M işlemcisi, 16 GB’ kadar RAM ve 32 GB’lık dahili disk kapasitesinden alıyor. Firmaya göre Chromebook 13 tam dolu batarya ile 11 saatin üstünde kullanım süresi vaat ediyor.

 

Kablolu-Kablosuz Bağlantı Noktaları

 

İki adet USB Tip-C, bir adet standart USB 3.0, 1 adet kulaklık girişi ve microSD kart okuyucu, HP Chromebook 13’ün bağlantı noktalarını oluşturuyor. Cihazda kablosuz iletişim için ise tüm yeni modellerde standart olan 802.11ac Wi-Fi ve Bluetooth 4.2 yer alıyor.

 

Tüm özellikleri değerlendirildiğinde ileri teknoloji ekranı ile 16 GB RAM kapasitesi HP Chromebook 13’ün öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Mayıs ayında satışa sunulması beklenen bilgisayarın fiyatı ise 4 GB RAM seçenekli model için 499 dolardan başlıyor.