Teknoloji dünyasının güvenilir haber kaynaklarından biri olan Evan Blass, HTC’nin Nexus’a akıllı telefon yapacağını açıkladı. Evan Blass’ın iddiasına göre projede şu anda M1 ve S1 kod adıyla iki akılı telefon modeli bulunuyor ve telefonlar işletim sistemi olarak bu yılın sonlarında yayınlanacak olan Android N ile birlikte gelecek.

 

Şu an geliştirilme aşamasında olan telefonların özellikleri hakkında bilgi vermek için henüz çok erken. Ancak telefonlardan birinin 5-inç sınıfında, diğerinin ise daha geniş ekranlı phablet sınıfında olması bekleniyor.

 

Bu proje HTC ile Nexus arasındaki ilk akıllı telefon işbirliği değil. Google’ın 2010 yılında piyasaya çıkardığı 3.7 inçlik Android 2.1 işletim sistemi ile çalışan ve ilk Nexus modeli olan Nexus One da HTC tarafından üretilmişti.

 

HTC’nin Nexus için üreteceği iki yeni akıllı telefon modelinin tasarımında, şirketin son amiral gemisi HTC 10’dan ilham alınabileceği konuşuluyor. Google, , yeni Nexus akıllı telefon modellerini Android işletim sisteminin gelecek sürümü Android N ile birlikte satışa sunmayı hedefliyor.