Tayvanlı teknoloji şirketi Acer’ın, 2’si 1 arada laptopu Switch Alpha 12’yi Mayıs ayında satışa sunması bekleniyor. Standart bir tabletin sıvı soğutmalı olacağı hayal edilemez ancak şirket Switch Alpha 12’nin ilk sıvı soğutmalı tablet olacağını açıkladı.

Sıvı soğutma özelliği, tablet ve 2’si 1 arada laptoplarda ortadan kaybolan soğutma fanları dikkate alındığında oldukça dikkat çekici görünüyor. Fakat Switch Alpha 12’de kullanılan yüksek performanslı Intel Skylake tabanlı Core I işlemciler bir soğutma mekanizmasına ihtiyaç duyuyordu ve Acer soğutma işleminde fan kullanmak istemediği için Switch Alpha 12’yi sıvı soğutma özellikli olarak geliştirdi.

Cihazda oldukça az yer kaplayan “kapalı devre sıvı sistemi”, ısıyı cihaz boyunca dağıtarak daima ihtiyaç duyulan soğukluğun elde edilmesini sağlıyor.

Acer Switch Alpha 12 Teknik Özellikleri

Switch Alpha 12, Intel Core i3, i5 ve i7 işlemciler, 2160 x 1440 piksel çözünürlükte 12 inç bir ekran, 8 GB RAM, 512 GB’a kadar yükseltilebilen SSD ve entegre Intel 520 ekran kartı seçenekleri ile gelecek. 8 saat pil ömrü vaat eden cihaz klavyesiz 900 gram, klavyeli ise 1.25 kilogram ağırlığa sahip.

Mayıs ayında satışa sunulması beklenen Acer Switch Alpha 12’nin başlangıç fiyatının ABD’de 599 Dolar, Avrupa’da ise 699 Euro olacağı açıklandı. Başlangıç fiyatları i3 işlemcili versiyonlar için geçerli. Cihazın Türkiye satış fiyatı ile ilgili bir bilgi ise henüz yok.