Intel, en modern cihazlarda bile hala kullanılan tek analog arayüz olan 3.5 mm’lik standart kulaklık jakı girişini, USB Tip C bağlantı noktası ile değiştirmeyi planlıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Eylül ayında tanıtması beklenen iPhone 7’de standart kulaklık jakı yerine, USB Tip C bağlantı noktası kullanarak daha ince bir tasarım elde ettiği söylentisi çıkmıştı. Bu söylentilerin üzerine Intel’in de 3.5 mm’lik kulaklık jakını değiştirmek ve buna bağlı olarak birçok yeni gelişmeye imza atmak istediği öğrenildi.

 

Intel’in USB-C Dijital Ses teknolojisi çalışmasını sonuçlandırması ve önümüzdeki aylarda tanıtımını yapması bekleniyor.

 

Bu gelişme önümüzdeki birkaç yıl içinde teknoloji şirketlerinin, yeni akıllı telefon ve tablet modellerinde 3.5 mm’lik kulaklık jakı yerine, 2.6 mm’lik USB-C bağlantı noktası kullanacaklarının ve mobil cihazların çok daha ince tasarımlara sahip olabileceğinin işareti olarak görülüyor.

 

Çinli akıllı telefon üreticisi LeEco, geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni akıllı telefon üçlüsünde USB Tip-C’yi kullanarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

 

USB Tip-C ve beraberinde gelecek dijital ses teknolojine geçilerek, amfi gibi bileşenlerin akıllı telefonlara entegre edilebilmesi bekleniyor. USB-C bağlantı noktası yalnızca mobil cihazlarda değil laptop, masaüstü bilgisayar ve USB girişi kullanılan tüm elektronik cihazlara entegre edilebilecek.