Günümüzde yazma işini büyük ölçüde üstlenen yardımcılardan biri haline gelen klavyeler üzerinde bazı bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalardan birinde QWERTY klavye düzeninin, bazı kelimeleri hissetmemizde etkili olabileceği sonucuna ulaşıldı.

 

İnsanoğlunun yazı ile ilişkisi son birkaç yıl içinde değişti. Örneğin, geçmişte kağıt üzerinden okuduğumuz yazıları artık ekranlardan okuyoruz.

 

Son dönemde yazı yazmak için klavyelerin kullanılmasının, insanın kelimelerle olan duygusal ilişkisi üzerinde bir etkiye sahip olabileceği düşünülüyor. Bilim insanları QWERTY klavyelerde Y, H ve N harf hattının sağ tarafında yer alan harflerle, “QWERTY etkisi” adını verdikleri “daha pozitif bir ilişki” içinde olduğumuzu tespit etti.

 

İngilizce, Almanca ve İspanyolca konuşan deneklerle yapılan bir araştırmada, deneklerin “ploke” ve “pleek” gibi uydurma kelimeler de dahil, klavyenin sağ tarafında yer alan harflerden oluşan kelimelere daha pozitif değerler verdiği gözlemlendi. Bir başka çalışmada ise, QWERTY klavyelerin ilk kez kullanılmaya başlandığı 1960’lardan sonra doğan kişilere, büyük oranda klavyenin sağ tarafında yer alan harflerden oluşan isimler verildiği tespit edildi.

 

Almanya, Mannheim’de yer alan Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde görevli bilim adamları David Garcia ve Markus Strohmaier, listeledikleri milyonlarca İngilizce ürün, kitap, film ve web sitesi isimlerini incelediklerinde, QWERTY etkisinin listelerde yer alan isimlerin büyük bir bölümünde belirgin bir şekilde yaşandığı sonucuna vardı.

 

İnceleme metinlerini de çalışmalarına dahil eden Garcia ve Strohmaier, olumlu görüş ifade eden cümlelerin de klavyenin sağ tarafında yer alan harflerden oluşturulduğunu gördü.