Dünyasının en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Samsung, fazlasıyla bol bir ürün yelpazesine sahip. Bunların en başında gelenlerden biri ise yarı iletken yani işlemci üretimi. Senelerdir kendi ürettiği telefonlar için yine kendi ürettiği işlemcilerini ve çiplerini kullanan Samsung, bu bölümdeki yükselişini devam ettiriyor.

Galaxy S1 üretildiğin günden bu güne kendi üretim işlemcilerine telefonlarında yer veren ve son senelerde Exynos serisi işlemcilerle birilkte bu pazarın en deneyimli şirketlerinden biri haline gelen Samsung, yarı iletken pazarındaki payını yükseltti ve Intel ile arasında olan farkı indirmeye başladı.

İşlemci pazarının dünyada 1 numarası olan Intel ile farkı kapatan Samsung, son rakamlara göre pazar payını %11.6 seviyesine taşıdı. Intel’in pazar payı ise %14.8 seviyesinde. 2012 senesindeki rakamlara bakılırsa aradaki fark %5.3 iken, 2013 senesinde bu fark %4.2’ye indi. 2015 senesinde ise farkında %3.2 oranına kadar indiği belirtildi. Geçen sene üçüncü sırada yer alan Qualcomm ise SK Hynix şirketine yerini kaptırdı.

Samsung’un pazardaki bu yükselişi sürecek gibi görünüyor. Peki, Snapdragon 810 ile büyük problemler yaşayan Qualcomm için Snapdragon 820 kurtarıcı olabilir mi?