Teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı cihazlar ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak Akıllı Telefonlar ardından gelen tabletler derken şimdilerde ise giyilebilir akıllı cihazlar oluşturulmaya başlandı. Giyilebilir akıllı cihazlar serisinde her ne kadar gözlükler, bileklikler gibi birçok teknoloji bulunsa da bu alanda şuan için en çok tercih edilen ürünler akıllı saatler. Teknoloji devlerinde bu durumun farkında olsa gerek ki son dönemde akıllı saatlere önem vermeye başladı. Bu bağlamda en kararlı adımı atan şirketlerden birisi de Apple oldu. Iphone serisiyle büyük başarıyı yakalayan firma yine Iphone cihazlarla tam uyumlu çalışabilen Apple Watch saatleri duyurmuştu. Benzerlerine göre çok daha fazla özelliğe sahip olan saatler için özel bir işletim sistemi de çıkarılmıştı.

apple-watchos-uygulamalarinda-degisiklige-gidiyor-1

WatchOS 2 Her Şeyi Değiştirdi

Apple Watch saatlerde WatchOs adı verilen bir işletim sistemi kullanıldı. Söz konusu işletim sisteminin ne büyük kazancı ise artık akıllı saatlere uygulama desteği veriliyor olması oldu. Apple bununla da sınırlı kalmayıp WatchOs işletim sistemini güncellemiş ve yeni sürüme de kullanıcı izni vermişti. Yani bağımsız geliştiricilerin saate uygulama yapmasına izin verildi. Bu izinler Iphone ile beraber içe kapalı bir strateji izleyen Apple için de büyük bir adım olarak gösterilmişti. Acaba Apple Watch bağımsız bir hal mi alacak derken yeni gelen haber gerçeği ortaya koydu.

apple-watchos-uygulamalarinda-degisiklige-gidiyor-2

İçe Kapalı Politikaya Geri Dönüş 

Şirket yetkilileri tarafından yeni yapılan açıklamaya göre 1 Hazirandan sonra Apple eski sisteme dönüyor. Yine kullanıcılar Apple Watch için uygulama geliştirebilecek. Fakat bu kez geliştirilen uygulamalar Iphone cihazlarda da çalışacak. Yani artık Apple bunu zorunlu hale getiriyor. İOS işletim sistemine uyumlu olan uygulamaların Apple Watch için bir artı mı yoksa eksi mi oluşturacağı ise Hazirandan sonra belli olacak. Zira bu yeni gelişmeyle beraber Apple eskiye bir dönüş yaptı diyebiliriz.