İnsan vücudu ile entegre çalışabilen teknolojik sistemler, vücuda takılabiliyorsa o ürünlere giyilebilir teknoloji ünvanı veriliyor.Giyilebilir Teknoloji ilk olarak 1964 yılında tasarlanan bir yüzüğün kullanılması ile başladı. Giyilebilir cihazlar genel olarak el bileklerine takılıyor. Son zamanlarda ise yeni nesil cihazlarla birlikte boyun ve çevresine asılan ürünler de piyasaya girmeye başladı. İleri örneklerde ise, deri altına yerleştirilen implantlar bulunuyor. Bu implantlar daha çok medikal amaçlarla kullanılmakta. Vücudun sıcaklığı, nabız, şeker ve daha birçok test bilgisi internet üzerinden bağlı bulunduğu sunucuya aktarılabiliyor. Ülkemizde de digital hastane çalışmaları kapsamında teletıp teknolojileri yaygınlaşmaya başlamış bulunuyor.

Giyilebilir teknolojide en zor olan taraf bu sonuçları yorumlama aşaması olutor. Koşuyorken, maç yaparken veya yemek yerken neler olduğunu anlamak ve sonuçlarını yorumlamak işin en önemli kısmı. Örneğin cihaz sizin tansiyonunuzun nabzınızın yükseldiğini anlıyor ama bunun nedenini de tespit etmesi lazım.  İşte bunların nasıl yapıldığını bilen programlar bu aletlerle birleştiğinde giyilebilen teknoloji hayatımızda çok daha büyük bir rol oynayacaktır.

wearable-technology-report-5-638

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Akıllı Saatler

Akıllı saatler, telefonunuzla entegre çalışabilen işletim sistemine sahip mini bir bilgisayar olarak düşünülebilir. Sosyal medya bildirimleri, elektronik posta, telefon çağrıları, kısa mesajlar gibi konularda size uyarılar verebiliyorlar. Apple Watch’ın önderliğinde başlayan akıllı saat modasına Samsung, Motorola, LG ve Sony gibi teknoloji devi markalar da katıldı. Bu saatler, pahalı oldukları için henüz çok fazla tercih edilmese de fiyatlarının düşmesiyle birlikte akıllı telefonu olan herkesin kullanabileceği ürünler haline gelecekler.

Fitness Bileklikleri

Fitness sporuyla ilgilenenler için ne kadar mesafe koştukları, kaç kalori yaktıkları son derece önemlidir. Fitness bileklikleri bu bilgileri ölçüp anlık olarak ekranına yansıtan ürünlerdir. Yeni çıkan bileklik modelleri kalp ritmi, tansiyon gibi değerleri de ölçüyor. Fitness bilekliği, en çok kullanılan giyilebilir teknoloji cihazları arasında yer alıyor.

Spor Saatleri

Doğa yürüyüşü, bisiklet, yüzme gibi outdoor sporlarla uğraşanların en sevdiği ekipmanlarından birisi de spor saatleridir. Spor saatleri, diğer saatlerden farklı olarak GPS bağlantısına sahip oluyorlar. Yükseklik, sıcaklık, nem gibi değerleri gösteren modelleri de mevcut.

Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler, günümüzde genellikle aydınlatma ve kozmetik amaçlarla kullanılsa da önümüzdeki 5 yıl içerisinde başta spor amaçlı olmak üzere birçok fonksiyona sahip olacakları düşünülüyor.

İmplantlar

Daha çok sağlık amacıyla kullanılırlar. Kandaki insülin seviyesini takip eden çipler ya da kalp pilleri giyilebilir teknolojiye örnektir.

3D Gözlükler

Google Glass’ın önderliğini yaptığı 3 boyutlu gözlükler, tüm dünyayı artırılmış gerçeklik ile tanıştırdı. Bu gözlükler; internet bağlantısı, fotoğraf çekimi ve video kaydı, ses kaydı, bluetooth bağlantısı, dahili hafıza gibi özelliklere sahip oluyor.

Sektörün En İyi Firmaları Hangileridir?

Giyilebilir Teknoloji sektörünün en büyük firması pazarın%35’ine sahip olan Apple. İkinci sırayı %19’luk oranıyla google alırken samsung da %10 oranı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Sadece akıllı saat kategorisinde ise Sony, Samsung, Motorola, LG ve Apple tabi ki sektörün önde gelen firmalarıdır.

Başa takılan 3D ekranlarda ise sektörün önde geleni Oculus Rift ve Avegant Glyph’dır. Özellikle Avegant Glyph kişisel eğlence boyutunda bir adım önde olduğu söylenebilir.

Akıllı Gözlüklerde (AR Glasses) Google sektördeki neredeyse tek oyuncu diyebiliriz.

Akıllı Takılarda sektörde Mira, Altruis, Ear-o-Smart gibi markalar şimdilik sektörde kendini gösterenler arasındalar. Ancak yakın zamanda bir çok ismi duyulmuş markanın sektöre girmesi kaçınılmaz.