Sanal gerçeklik teknolojisi son zamanlarda inanılmaz derecede hızlı ilerliyor ve yayılıyor. Hiç aklımıza gelmeyecek alanlarda dahi sanal gerçeklik kullanılabiliyor. Google Chrome ekibi, sanal gerçeklik sektörüne adım atmak için harekete geçti bile.

Sanal gerçeklik teknolojisinin 3 boyutlu motorlarıyla Unity ve Unreal gibi sektörün ileri gelen şirketleri ilgilense de Google, Chrome Web Browser ile sektöre emin adımlarla geliyor.

Google için açıklama yapan yazılım mühendisi Boris Smus, uzun zamandır devam eden çabaları neticesinde en sonunda saniyede 90 kare görüntü sağlayabilen ve HTC Vive ve Oculus Rift üzerinde deneyimlenebilen bir Chrome oluşturduklarını ifade etti.

90 kare/saniye verileri oldukça değerli nedeni daha önce WebVR platformu sanal gerçeklik içerisinde web tarayıcısı pazarına adım atmıştı fakat 60 kare/saniye sağlayabilmişti.

İki veri arasında oldukça büyük fark olmasada, sanal gerçeklik deneyimi için 90 kare/saniye oranı daha süratli bir tecrübe yaşayabilmek adına gerçekten önemli.

Boris Smus’a göre Chrome gibi internet tarayıcılarının sanal gerçeklik içerisinde var olabilmesi sayesinde çok daha iyi bir internet deneyimi yaşanabilecek. Yazılımcılar ve web tasarımcıları görsel konuda daha farklı tasarımlarla bu deneyimi zenginleştirebilecek.