Senelik iTunes müzik satış rakamlarının 2019 senesinde tahmini olarak 600 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Fakat bu kazanç, Apple’ı bu sektörde tutmak için yeterli gelmeyebilir.

Digital Music News’in açıkladığı verilere göre Apple, iTunes Store aracılığı ile yaptığı müzik satışlarını bitirmeyi düşünüyor. Bunun nedeni Apple, iTunes satışlarının her geçen sene acalacağını ve en sonunda sıfıra ineceğini düşünüyor. Bu nedenle de şirketin yatırımlarını Apple Music tarafına aktaracağı ve büyüyen yayın marketine yöneleceği belirtiliyor. Ayrıca Digital Music News’in ismi açıklanmayan kaynakları, Apple’ın büyük ihtimalle 2019 senesi sonrası indirmeleri tamamen bitireceğini belirtiyor.

Canadian Music Week’ten müzik endüstrisi yetkilisi Mark Mulligan‘ın açıklamalarıda benzer şekilde. Ona göre müzik indirmeleri hala oldukça yüksek kar getiriyor. Fakat iddiası, 2020 senesinde Apple Music üyeliklerinin iTunes Store satışlarının en gözde zamanını bile geecek olacağı yönünde.

Mulligan, Apple’ın iTunes mağazasını 2020 senesinde kapatması gerektiğini, Apple Music’in ise 2016 senesinde 20 milyona yakın üyeye ulaşmış olacağını belirtiyor.

Yapılan bütün bu iddialara rağmen Apple, görünüşe göre şu an için iTunes’u sonlandırmayı düşünmüyor. Apple sözcüsü Tom Neumayr, devam eden bu iddialar ile ilgili oldukça kısa bir açıklama yaptı ve “gerçek değil” demekle yetindi.