Patent mücadeleleri, uzun senelerden beri şirketler arasında olan hukuksal bir savaş desek yanılmış olmayız. şirketler ellerinde bulunan mevcut patentleri kullanarak sektördeki rakiplerine üstülük sağlama yarışında. Bu savaşın en büyüğü ise Apple ve Samsung arasında gerçekleşti. Neyse ki 2 şirket iPhone 7’de kullanılacak donanımlar tarafında anlaşma gerçekleştirdide bu yoğun mücadele sonlandı. En azından şimdilik…

 

Sektörün dev firması Apple yeni nesil iPad Pro için bir patent sahibi oldu. Bu patent esasında tam anlamıyla tablet ile ilgili değil zira iPad aksesuarlarından bir tanesi olan Akıllı Kılıf bundan sonra çok daha akıllı olacak.

 

Apple’ın aldığı patente göre “gerçekleşirse” kılıfın üstüne özel kalemi ile yazılan her yazının iPad Pro’nun ekranına geldiğini görüyoruz. Son zamanlarda bu yada buna benzer düşüncelerin Kickstarter projeleri kapsamında sektörde olduğunu görüyorduk fakat Apple onlardan oldukça değişik bir patent ve donanım ile bunu gösteriyor.

 

Yeni kapakta ek olarak pil de olacağını görüyoruz. Yan bölümden aşağı kadar kısa yollar menüsü olması ise bize Edge ekranlarını anımsattı.

 

Apple‘ın yeni kapağında farklı bir özellik daha mevcut. Ekranda bir şey izlemek isterseniz kapağı ufak üçgen biçime getirdiğinizde arkada kalan kısımda dokunmatik bir bölüm oluşturuluyor ve buradan tableti kontrol etmeye başlıyorsunuz. Videoyu bitir, duraklat ileri oynat ses aç kapat gibi özellikler eklenen yeni nesil kılıfın büyük bir inovasyon yaratacağını belirtebiliriz.