Gittikçe düşüş gösteren bilgisayar sektörü için kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Canalys’in raporuna göre dünya genelindeki bilgisayar satışları, 2016 yılının ilk çeyreğiyle birlikte 101 milyonda kaldı. Açıklanan rakamlar, 2015 yılının ilk çeyreğine kıyasla %13 düşüş yaşandığı gösteriyor.

Ancak daha önemli olan, 2011 senesinin 2. çeyreğinden bu güne kadar en düşük satış rakamlarını görmüş olmamız. Canalys’in açıkladığı verilere masaüstü bilgisayarlar, diz üstü bilgisayarlar, convertible’lar ve tabletler dahil. Saydığımız ürünlerin aksine yükseliş gösteren tek cihaz ise, satışları geçen yıla göre %13 artan 2-in-1’ler olmuş gibi duruyor.

Tablet satışları önceki seneye oranla %15 azalsada EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesindeki notebook satışlarındaki düşüş %18 ile çok daha dehşet verici görünüyor. Hem diz üstü bilgisayarların hem de tabletlerin biçim değiştirebilen convertible bilgisayarlara oranla yarışta çok geride kaldığı anlaşılıyor. Açıklanan veriler tabletleri kapsadığından Apple,Lenovo’nun üstünde ilk satıcı olarak sıralamada yer alıyor. Fakat Apple da bu çeyrekte %17 lere varan oldukça ciddi bir düşüş yaşadığı görünüyor.

Masa üstü ve diz üstü bilgisayarlar için düşündürücü tablolar ortaya koyan bir başka raporla 1 ay önce Gartner sayesinde karşı karşıya gelmiştik. Bu rapor, 2016 yılının ilk çeyreğindeki satışların 2015 senesinin ilk çeyreğine kıyasla %9,6 düşüş gösterdiğini söylüyordu. PC’lerin çok hızlı bir düşüş yaşadığını, tek parlayanın 2-in-1 cihazlar olduğunu artık tüm analiz şirketleri doğruluyor.