Son yıllarda iş dünyasından uzaklaşan ve kendi kurduğu vakıfla insanların daha iyi yaşamasına yardımcı olacak etkinlikler yapan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yeni bir kampanya başlattı. Kırmızı Burun günü hem eğlence hem de çocuklara yardım amacıyla düzenlenen bir etkinlik. Twitter üzerinden gerçekleştirilen Red Nose Day (Kırmızı Burun Günü) kampanyasına destek veren Bill Gates, paylaştığı bir mesajın her bir retweetine karşılık vakfının 10 dolar bağışlayacağını açıkladı. Özellikle kampanyaya katılan çocuklar, kırmızı burunlu fotoğraflarını paylaşarak desteklerini gösteriyorlar. Tabii sizin böyle bir görüntüyü paylaşmanıza gerek yok, yapmanız gereken Bill Gates’in kırmızı burunlu tweet mesajını retweet yapmak.

Yani Bill Gates’in kırmızı burunlu bir fotoğrafının yer aldığı #RedNose4Kids hashtagli mesajın her retweetine karşılık Gates’in vakfı 10 dolar bağışlayacak. Bir hafta sürecek kampanyada haber hazırladığı tarihte 22 bin 35 adet retweet yapılmıştı. Bu da 220 bin dolarlık bir bağış anlamına geliyor. Konuyla ilgili hastag’i kullanan mesajlara da 10 dolar bağışlayacağını açıklayan Bill Gates, yardım çıtasını daha da yükseltiyor. Daha önce de yaptığı yardımlarla gündeme gelen Bill Gates ve eşi bu konuda oldukça cömert davranıyorlar.Tabi burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu 10 doları size vermiyor, yardım kuruluşuna bağışlıyor. siz de Bill Gates’in yardım kuruluşa bağış yapması için retweet kampanyasına katılabilirsiniz, bu kampanyayı başka sorumluluk sahibi insanlara duyurabilirsiniz. Bu sayede aslında kendi cebinizden çıkmasa da gerçekten 10 doları bağışlayan siz sayılabilirsiniz. Eminiz kimsesiz çocuklar, hastalar ve gerçekten ihtiyacı olanlar bundan faydalandıklarında bunun mutluluğunu da hissedeceksiniz.

billgates

The Telegraph’a konuşan Gates, kendisine ait paranın kendisinde kalmadığını ve bundan sonra da kalmayacağına dikkat çekerek şu sözleri kaydetti: “Yemeğimi yiyorum, giyeceğimi giyiyorum. Paranın bir noktadan sonra beni daha ileri bir noktaya götürme imkanı yok. Bu da elbette paranın vakıf aracılığıyla muhtaçlara ulaşması anlamına geliyor.”
Servetinin yüzde 95′inin kendisi ve eşinin ölümüyle birlikte 20 yıl içinde vakıf aracılığıyla dağıtılacağının altını çizen Gates, herhangi bir dini inanış nedeniyle bunu yapmadığını, insanların eşit olduğu bir dünyada herkesin de eşit şartlardan faydalanması gerektiğini kaydetti.

Bu kampanyaya siz de destek vermek istiyorsanız Bill Gates’in mesajını retweet yapmanız yeterli olacaktır.