Ekran kartı konusunda uzun senelerden bugüne kadar en çok satılan ve en popüler durumda olan NVIDIA son günlerde üzerinde hassas olarak çalıştığı yeni modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen tanıtım ile beraber ekran kartlarında yeni bir çığır açan NVIDIA GeForce GTX 1080 ile birlikte sektöre girerken yeni nesil ekran kartları ile beraber üç kata varan performans yükselişi sağlanacağı ifade edildi.

 

Geçtiğimiz dönemde yine aynı marka tarafından üretimi yapılan ve güçlü performansı ile tüm dikkatleri üzerinde toplayan Titan X’ten bile çok daha fazla özelliklere sahip olduğu ifade edilen GeForce GTX 1080 çok özel bir çalışmanın ürünü. Ekran kartında performansın yükseltilmesi için daha ufak ve hızlı transistörlerin kullanıldığı ifade edilirken sanal gerçeklik deneyiminde de en ilerisi hedeflenmiş vaziyette.

 

8 GB GDDR5X belleğin kullanıldığı ekran kartı 10 GB/s hızında. Oldukça yüksek özellikler ve performans akıllara ilk önce ısınma problemini getirirken NVIDIA bu hususta çok özel bir hava soğutma sistemini uygulamış durumda. Magnezyum alışımdan meydana gelen soğutma sisteminin bulunduğu donanım böylelikle daha iyi bir biçimde soğutma sağlayacağı gibi olası bir ısınma probleminin gerçekleşmesininde önüne geçiyor. Ekran kartının satış fiyatı ise şu an için 699 dolar.