Meme kanserinin erken evre tedavisinde cerrahi yöntem uygulanır. Meme tümörünün alınması ve tümör koltuk altına yayılmış ise lenf bezlerinin çıkarılması işlemlerinin yanı sıra meme kanseri tedavisinde hastalık evresine bağlı olarak ek tedaviler uygulanmaktadır. Meme kanserinde uygulanan ek tedaviler ışın, hormon ve kemoterapi yöntemlerini içermektedir.

Mastit Nasıl Önlenir?

Mastit hastalığının en yaygın nedeni emzirme döneminde gerekli hijyen koşullarına uyulmamasıdır. Mastitin önüne geçecek önerilerden biri bebek emzirildikten sonra meme ucunda kalan sütün uygun yöntemler ile temizlenmesidir. Ayrıca bebeğin düzenli aralıklarla emzirilmesi gerekmektedir. Emzirme saatleri arasında bebeği biberon ile beslememek gerekmektedir. Mastit en çok bebek doğduktan sonraki ilk dört hafta içinde görülür. Bu nedenle yeni annelerin doğru ve hijyenik bir şekilde emzirme yöntemlerini öğrenmesi gerekmektedir.

Mastektomi Uygulaması

Meme kanseri tedavisinde uygulanan mastektomi işleminin birçok uygulanma şekli vardır. Hastanın durumuna göre tümörün alınması, memenin tamamının ve meme ucunun alınması, lenf bezlerinin de alınması gibi yöntemlerden uygun olana uzman doktor tarafından karar verilmektedir. Meme kanserinden korunmak amacı ile öz muayene hakkında memesagligi.com adresinden bilgi alabilirsiniz.