Sürekli değişen, gelişen ve yeni fikirler üretilen mimarlık alanıyla ilgili yayın yapmakta olan pek çok dergi bulunmaktadır. Mimarlık dergileri; sektördeki yenilikleri, kullanılan yeni ürünleri ve ilginç gelişmeleri aktaran; mimarlık tarihi, şehircilik, peyzaj konularında bilgiler ve yazılar içeren; uygulanmış ya da güncel projelerin konu alındığı dergilerdir.

Osmanlı Mimarisi Hakkında Bilgiler

Osmanlı Mimarisi, çok uzun yıllar hüküm sürmüş olan Osmanlı İmparatorluğunun; kurulduğu ilk dönemlerden, son yıllarına kadar inşa ettiği yapıları, eserleri ve mimari tarzı kapsamaktadır. Ülkemizdeki çok sayıda cami, hisar, kervansaray, külliye, hastane, sebil vb. yapı Osmanlı mimarisine örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu konu hakkında çok sayıda basılı kitap bulunabilmektedir.

Restorasyon ve Koruma Kitapları İle Aslına Uygun Yapılar

Her şey olduğu gibi inşa edilmiş bütün yapılar da geçen zaman karşısında karşı yorgun düşmektedir. Bu yapıların yıkılmış ya da bozulmuş olan bölümlerini, aslını bozmayacak şekilde onarma işlemine restorasyon denilmektedir. Restorasyon ve koruma işlemleri günümüzde gelişen bilinçle beraber, büyük bir titizlikle icra edilmektedir. Mimarlık hakkında her türlü kitap, dergi ve ayrıca restorasyon ve koruma kitapları yemkitabevi.com internet sitesinde bulunmaktadır.