Verem, diğer adıyla tüberküloz. Halk arasında “ince hastalık” olarak da bilinen verem, iştah kaybı, kilo kaybı, kronik yorgunluk, titreme ve uykuda aşırı terleme gibi ilk belirtileri gösterir. Göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerle devam ederek kan tükürmeye kadar ilerleyen sonuçları vardır. Verem testi (tüberkilin testi) tüberküloza sebep olan Mycobacterium tuberculosis’in hastaya daha önce temas edip etmediğine bakılır.

Gastrit Teşhisinde Geç Kalmayın

Gastrit midenin iç yüzeyindeki mukozanın iltihap kapması sonucu oluşan hastalıktır. Özellikle yaşlılarda görülen bu hastalığın çoğu zaman tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Gastritin bir sonraki aşaması ise ülserdir. Gastritte oluşan iltihabın yarıklara dönüşmesiyle oluşur. Gastritiniz ülsere dönüşme riskiyle yüzleşmeden testinizi yaptırın.

Mide Kanseri Sebepleri

Kanser vücudun her bölgesinde görülebilen, bir kere kanserli hücre ortaya çıktığında hızla yayılan bir hastalıktır. Mide kanseri kötü beslenme alışkanlıkları, nitrat ve nitrit tuzlarının aşırı tüketimi ve tuzun pişen yemek üzerinde yanması gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. gelisimlab.com.tr adresinde mide kanseriyle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.