Arama Motoru Optimizasyonu

 

Arama motoru optimizasyonu ya da İngilizce karşılığı ile Search Engine Optimization; web sitenize dair sonuçların arama motorlarında öncelikli çıkmasını sağlayan çalışmalardır. Bir web siteniz var ise, buna iki türlü hit alabilirsiniz. Birincisi, sosyal medya üzerinden; ikincisi ise elbette Google aramalarından. Bu tür arama sonuçlarında üste çıkmak ise, sizlere ekstra ziyaretçi ve elbette ekstra kazanç sağlayacaktır. Özellikle, projeler ve sektörel siteler için arama motoru optimizasyonu işi oldukça önemlidir. Google Adsense politikası ile beraber gelişen ve büyüyen sektörel sitelerin reklam alması akabinde kolay bir şekilde insanlar para kazanabiliyor ve sektörel sitelerini geliştirebiliyorlar. İşte, böyle durumlarda; Seo devreye giren en büyük etmen olarak karşımıza çıkıyor.

 

İç Seo

 

İç Seo ya da iç arama optimizasyonu dediğimiz safha, arama motoru optimizasyonlarının ilk safhasıdır ve bu safhasında web sitenize dair iç işlemler gerçekleştirilir. Dil, yapı, search console dediğimiz google webmaster kaydı ve analytics kayıtları; sitenizin iç hızı, sitenizin css sprite değerleri ve benzeri değerler bu başlık altında toplanabilir. Bu tür sonuçlar, sitenizin seo çalışmaları için oldukça önemlidir ve elzem değerler olarak bilinirler. Bu değerlerin sonuçları akabinde geliştirmeleri yapılır ve ardından iç seo dediğimiz şey tamamı ile oluşmuş olur. En iyi dereceye getireceğiniz bu sonuçlar ile beraber, dış seoya da yavaş yavaş başlayabilirsiniz.

 

Dış Seo

 

Dış seo ise, daha çok backlink, tanıtım yazısı ve türevleri ile kazanabileceğiniz site değerlerinden oluşmaktadır. Arama motolarında üst sırada çıkmak amacı ile iç seo kadar dış seonun da önemi mevcuttur ve özellikle kaliteli backlinkler alabilmeniz, sizleri birkaç adım yukarıya kolaylıkla taşıyacaktır. Günümüzde, pek çok seo değeri ve algoritma çalışmaları yapılmaktadır ancak seo uzmanıyım diye geçinen pek çok Türk şirketi de bu algoritmaları bilmemektedir. Bu sebepten, her seo uzmanıyım diyene inanmamalı ve araştırmalarınızı kendi başınıza yapmalı, güvenilir bir şirket ile çalışmak istiyorsanız mutlaka referans araştırmasına göz atmalısınız. Seo’yu kendi başınıza öğrenmek için ise belli başlı internet videolarını izleyebilir, ingilizce makaleler okuyabilirsiniz.