Arama Motoru Nedir?

 
Arama motorları, günümüzün ansiklopedileri misali; bizlerin internet üzerinde hemen hemen her şeyi bulmamızı sağlayan bir web sitesi hizmeti görür. Çalışma prensibi, botların web sitelerini dolaşması ve içeriklerini arama motoruna eklemesi ile oluşmaktadır. Web sitelerindeki yazıları, etiketleri, girişleri ve çıkışları, kullanıcı isimlerini kolay bir şekilde “index”leyen ve bizlere sunan bu hizmetlerde; bizler sorguladıkça, arama motorlarının işleyişi de bu yönde artacaktır. Her ne kadar içerik aranırsa örneğin, o kadar fazla o içeriğe dair giriş yapılabilmektedir. Zira, botların tek görevi hemen hemen budur. Günümüzde, kıyasıya rekabet halinde pek çok arama motorunun yanında aynı zamanda rekabetten uzak ve belli başlı prensipleri olan pek çok arama motoru sitesi de mevcuttur. Bunlar, herhangi bir reklam geliri olmaksızın sadece prensip meselesi uğruna çalışır ve hizmetlerini bunlara göre yönlendirirler, yatırımlarını ise büyük şirketlerden bağış olarak alırlar.

Google

 
Google, tüm arama motorlarını tekeline hemen hemen alan ve günümüzde rakibi olsa da; neredeyse zirvede tek başına oturan bir arama motoru olarak sahneye çıkıyor. Arama motorlarının en eskilerinden bir tanesi ve elbette günümüzde aynı zamanda en yetkinlerinden bir tanesi olan Google, insansız hava uçakları, robotlar, uzak teknolojiler ve gelişmiş bilgisayar otomasyonları üzerinde günbegün kendisini geliştirerek daha iyi hizmet vermeyi amaçlamasının yanında sadece arama motoru olmaktan da çıkmak istiyor. Bu uğurda, pek çok hizmet veren Google’ın mobilde de geçtiğimiz yıllarda satın aldığı Android işletim sistemi; bu uğurda pek çok hizmeti kesintisiz bir biçimde sağlayabiliyor.

Yandex

 
Google’ın bir numaralı rakibi olarak niteleyebileceğimiz Yandex de bu arama motorları grubunda sayılabilir. Rusların geliştirdiği ve kullandığı Yandex, günümüzde özellikle Türkiye’ye verdiği önemle dikkat çeken arama motorlarından bir tanesi. Ancak, arama motoru optimizasyonu konusunda maalesef google’a göre biraz kısır. Her şeye rağmen, yeni açılması ve henüz gelişme aşamasında olması ile Yandex’in bu denli sükse yaratması kaçınılmaz bir başarı olarak görülebilir. Dolayısı ile, Yandex’i önümüzdeki senelerde çok daha iyi yerlerde görebilmemiz kesinlikle hayal olmamakla birlikte, oldukça da mümkün.