273 milyona yakın Gmail, Yahoo ve mail.ru hesabının bilgilerinin ele geçirildiği iddiası ‘gerçek dışı’ çıktı; sızan bilgilerin büyük bir kısmının sahte olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan hack olayında 273 milyona yakın e-mail hesabının oturum açma bilgilerinin ele geçirildiğiiddia edilmiş, ardından olayın gerçek bir hack olmayabileceği belirtilmişti. Bugün ise hack’in hedefinde olduğu belirtilen Gmail, mail.ru ve Yahoo’dan sızıntı iddiarı ile ilgili açıklamalar geldi.

İlk gelen bilgilere göre sızan bilgiler arasında 24 milyon Gmail hesabına ait oturum açma verileri bulunuyordu. Ancak Google’ın iddiasına göre sızıntıda bulunan bilgilerin yüzde 98’i sahte. Şirket, sızıntıdan etkilendiğini düşündüğü kullanıcıların güvenliğini artırdığını söylüyor.

58 milyona yakın hesabının ele geçirildiği söylenen Mail.ru da benzer bir açıklamada bulundu ve sızan oturum açma bilgilerinin yüzde 99,97’inin yanlış olduğunu açıkladı. Şirkete göre şifrelerin % 65’i yanlış iken hesapların yüzde 13’lük kısmı bot’lar tarafından yönetilmesinden dolayı geçmişte kapatılmış. Hesapların % 23’ünün hiç bulunmadığı belirtildi.

40 milyon hesabın sızdığı iddaa edilen İnternet sektörünün devi Yahoo ise üyelerine yönelik önemli bir riskin mevcut olmadığını söyledi.

Microsoft, iddialar ile ilgili henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı yalnız servis sağlayıcılardan gelen şimdiye kadarki raporlar, Microsoft’un hesaplarının da pek (yada hiç) etkilenmemiş olabileceğinin ipucunu veriyor.