Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından olan Google Chrome belki de çok az kişinin bildiği gizli özellikler barındırıyor. Bu gizli özellikleri açığa çıkarmak için ihtiyacınız olan kelime: flags. Flags özelliği ile Google Chrome tarayıcınız üzerinde bir çok deney yaparak gizli özellikleri açığa çıkarmanız mümkün. flags sayesinde tarayıcınızı kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz.

Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım. Öncelikle Chrome tarayıcınızı açıp, adres çubuğuna “chrome://flags” yazın.

chrome
Bu kodu yazdıktan sonra karşınıza nükleer simgesi bulunan bir uyarı ekranı gelecektir. İsteyen bu uzun uyarıyı okuyabilir, uyarıdan etkilenip vazgeçmek isteyenler yukarıdaki çarpıya basarak çıkış yapabilir. Basmadınız mı? O zaman devam 🙂

Tarayıcı üzerinde açmış olduğunuz ve içerisinde ses barındıran içerikleri kolayca sessize almanız için chrome://flags sayfası üzerindeyken arama çucuğunu açın. (Windows için CTRL+F, Mac OS için COMMAND+F). Arama kısmına, eğer tarayıcınızı Türkçe kullanıyorsanız “sekme sesini kapatma”, İngilizce kullanıyorsanız “tab audio mute” olarak yazın. Sonrasında listedeki eşleşen özelliğe gelerek etkinleştir deyin ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

 

Flags listesi üzerinde bu defa “kafes iş parçacığı” kelimesinde arama yapın.(İngilizce kullananlar için “ Number of raster threads”). Açılır menüden 4’ü seçin ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Bu özellik sayesinde internet sayfasında açılan resimler, artık daha hızlı yüklenecektir.
Bunun gibi deneyi yapılacak daha bir çok özellik mevcut. Kısa süre önce deneyen, kullanıcıların işine yarayacak ve işleri kolaylarştıracak önerileriniz var ise, yorum kısmında tüm üyelerimiz için paylaşabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız değişiklikleri, sayfanın sağ üst kısmında bulunan ayarları sıfırla kısmından geri alabilirsiniz. Özellikler hakkında daha detaylı bilgi almak için https://sites.google.com/site/chromeoswikisite/home/what-s-new-in-dev-and-beta/flags-and-plugins adresini ziyaret edebilirsiniz.