Http Nedir?

 

Bilgi sistemleri için üretilen ve bir uygulama seviyesinde olan iletişim protokolü HTTP ya da tam açılımı ile Hyper-text Transfer Protocol; hayatımıza internet kullanımı ile hemen hemen eş zamanlı girdi. Türkçesi metin transfer protokolü olan ve 1990 yılından bu yana internette küresel bilgi girişimi için kullanılan bu servis, internette güvenli bir şekilde bilgi alışverişi yapabilmeniz için neredeyse şart. İlk hali ve sürümü HTTP 0.9 olan bu sürümün 1990 yılında yalnızca internet üzerinden ham veri taşıma hizmeti verdiğini bilmekteyiz. O zamanlar basit bir iletişim protokolünden öteye gitmeyen bu servis, günümüzde artık güvenilirlik bakımından dahi şüphe edilen protokoller sınıfına düşmüş durumda.

 

HTTP 1.0 sürümü ile tamamı ile gelişen ve günümüz teknolojilerindeki işlerliğini kazanan, proxy’li önbelleğin, bağlantıların kalıcı olmasının ve sanal sunuculara izin verilmesi gibi pek çok özelliği içerisinde bulunduran bu sürüm ile birlikte; HTTP bir nevi gelişim sağlamış ve kendi çapında büyümeye başlamıştır. Son olarak 1.1 sürümü gelen ve bundan sonra sürüm yükseltmesine uğramayan HTTP protokolünde, tamamı ile daha güvenilir bir bağlantı sağlamak için yapılmış optimizasyon çalışmaları mevcuttur.

 

HTTP, aynı zamanda kolay bir şekilde FTP, Gopher, SMTP ve NNTP gibi pek çok özelleştirilmiş iletişim protokolünün de birbirleri arasındaki iletişimini sağlayabilir ve bu yönü ile de kullanılabilir. Günümüzün vazgeçilmez aygıtı olan internet üzerindeki her bilgiye kolay bir şekilde; bugün, http sayesinde erişiyoruz.

 

Https Nedir?

 

HTTPS de, bir iletişim protokolü olmakla birlikte, tarafınıza daha güvenli bir iletişim protokolü sağlamak için geliştirilmiştir. İnternet kullanımının ve özellikle alışverişlerin gün geçtikçe arttığı bu erişim dünyasında, tüketim çağının verdiği dayanılmaz hazla beraber insanlar sadece alışveriş yapmaktalar ve bu tüketim çılgınlığının en büyük destekçilerinden bir tanesi de elbette internet siteleri. İnternet sitelerinden alışveriş yapanlar için güvenli bir iletişi protokolü hattı oluşturan HTTPS; sadece internet e-ticaret siteleri tarafından değil, aynı zamanda bankalar tarafından da kullanılıyor. Google da, bu kullanımı öneren şirketlerden ve gerek web sitesinin seo değeri gerekse pek çok etmen için HTTPS kullanımını önermekte.