Online Alışverişlerde Yeni Dönem

Sürekli yükselen şikayetler sebebiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, adım atarak web site üzerinden ve telefonla gerçekleştirilen alışverişlere yeni bir kriter getirecek.
Konu ile ilgili bir çok insanın bildiği üzre günümüzde telefondan ve online platformlar üzerinden yapılan alışverişler beklendiği kadar güvenilir olmayabiliyor. Gittigidiyor, Sahibinden, Aliexpress, eBay, GearBest gibi alışveriş sektörünün lider sitelerinden yapacağınız alışverişlerde eğer ürün yorumlarına, dükkan puanınagibi verileredikkat etmezseniz gönderilen ürün beklediğinizden son derece farklı bir biçime, hatta aynı ağırlıkta olsun diye cam macunu bile gelebiliyor. Buna tv ler aracılığı ile mobil üzerindeki alışverişler de geçerli.
online-alisveris-yeni-donem-2

Bu husustaşikayetçi olan müşteri sayısının gün geçtikçe yükselmesi, ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘na gelen çok sayıdaki şikayet nedeniyle bakanlık bu konuda adım atmaya karar verdi.

Online platformlar ve kapıdan satışlar ile ilgili, kargo şirketleri ve tüketici hakem heyetlerini de içine alan bir çalışma neticesinde gerçekleştirilecek olan yönetmelik değişikliğiyle “önce ürüne gör, sonra öde” sistemi getirilecek. Kısacası kapıda ödeme modeli zorunluluk haline getirilerek ürün hasarsız olması durumunda kargo şirketine ödeme yapılacak. Yapılan bu değişiklikle ürün sipariş veren müşteri hiçbir biçimde arızalı ya da farklı bir ürünün gelmesi problemiyle karşılaşmayacak.
Fakat kargo şirketleri böyle bir durumda biraz çekiniyor. Çünkü ürün transfer miktarının artması, ödeme işlemlerini kendilerinin gerçekleştirme mecburiyeti gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalacak kargo şirketleri bu sisteme itiraz etsede bakanlık bu sistemi hayata geçirmekte son derece kararlı. İlgililer, teslim aldığınız açıp kargoyu kontrol etmeden, imzalamanız istenen tutanağı imzalamayın uyarısı yapıyor. Zaten bu mevcut devam eden sistemdi.
online-alisveris-yeni-donem-3
Yani tarafınıza özellikle elektronik bir ürün ulaştığında kargocudan beklemesini isteyerek gelen paketi açmalı, cihazı dikkatlice kontrol etmeli ve herhangi bir hasar mevcutsa tutanak tutturarak gelen paketi geri iade etmeniz gerekiyor. Fakat bu işlemi kargoyu teslim aldığınıza dair imzayı atmadan önce yapmalısınız.

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir