Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Bir web sitesi yapmak için, pek çok adım mevcut. Elbette, bu web sitelerinin tabiri caiz ise yapısına göre de değişmekte. Örneğin, durağan bir katalog tarzında site yapacak iseniz, bunu yapmanız epey basit olabilir. Günümüzde pek çok web site oluşturucu program ve builder dediğimiz geliştirici betikleri mevcut. Bunlar ile de web sitesi yapmanız, hayal değil; oldukça kolay bir şekilde web sitenizi bu builderlar üzerinden oluşturabiliyor ve kolay bir şekilde yayına da alabiliyorsunuz. Örneğin, wordpress ve blogger bunlardan ikisi ve en yaygın olanları. Yine, tumblr kullanarak web sitesi tasarlamanız da mümkün. Ancak bunlar daha çok kişisel web blogları için geçerli. Eğer iyi bir projeye başlayacaksanız ve tasarımı, kodlamayı kendiniz yapmak istiyor iseniz yapmanız gereken şeyler biraz daha farklı. Öncelikle bir tasarım, sonra da bir programlama dili, ardından da bir veritabanı dili öğrenmeniz neredeyse şart diyebiliriz.

 

Html / CSS

 

Elbette, sadece HTML ve CSS ile bitecek işler değil ancak bir başlangıç yapmak için, bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız öğreneceğiniz iki ana dil; html ve css olmalı. Html ile birlikte temel şeyleri oluşturabilir ve Css ile daha fazla detaya inerek kodlamalarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Bu tür tasarımlarda önemli olan şey elbette tasarımın kendisi kadar aynı zamanda olabildiğince kalabalıktan uzak kod yapısı olmasıdır. Yani, temelinde temiz bir kod yapısı bulunan tasarımın her zaman geçer not aldığını söyleyebiliriz. Bu sebepten olabildiğince temiz bir şekilde kodlama yapmak için bu kodlama dillerini öğrendikten sonra olabildiğince pratik yaparak kendinizi geliştirmelisiniz.

 

Yukarıdaki tasarım kodlama dillerini öğrendikten sonra, uzman bir şekilde öğrendiyseniz ve kendinizi pratikler ile geliştirdi iseniz; kolayca bir psd tasarımı temelden css’e dökebilirsiniz. Ancak, elbette kayar menüler ve benzeri işler için daha yenilikçi dilleri bilmek şart.

 

Html5 bunlardan bir tanesi örneğin. Yakın zamanda Flash’ın yerini alması beklenen bu dilin özellikle hayranları, Google, Facebook gibi büyük hayranlar ve Html5 yakın zamanda bir dünya dili olacak. Bunun yanında Jquery ve Javascript de bu diller arasında yer alabilir.