Yeni ‘.istanbul’ ve ‘.ist’ Alan Adları Artık Herkese Açık

Dünyanın en gözde şehri ve aynı zamanda en kalabalık şehri olan İstanbul’a özel “.ist” ve “.istanbul” uzantılı alan adları artık herkes için kullanıma açıldı. şahısta olsanız şirkette olsanız, bundan böyle herhangi bir belgeye gerek duyulmadan İstanbul’a özel alan adına sahip olabilirsiniz.

İstanbul artık internet ortamında bağımsızlığını kazandı diyebiliriz. ve bu güzel kentin kendine özel olarak üretilen alan adları herkese açık duruma geldi. 2016 yılı Ocak ayında erken kayıt prosedürleriyle açılan “.ist” ve “.istanbul” uzantılı alan adları kamu kurumları, özel firmalar ve Sivil Toplum Kuruluşları için 1 Mart 2016 tarihinde genel satışa açılmıştı. 10 Mayıs tarihinden itibaren bütün kullanıcılara İstabul’a özel olan alan adları için tescil hakkı verildi.

 Peki İstanbul Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır ve Gereken İşlemler Nelerdir ?

Yeni istanbul uzantılı alan adlarını alabilmek için artık herhangi bir belge yada evrak zorunluluğu yok. Şahıs olarak yada firma adına kaydedilebilen “.istanbul” ve “.ist” alan adları, Aynı “.com” ve “.net” uzantılı alan adlarında olduğu gibi ilk gelen alır sistemiyleherkese açık hale geldi. Kısacası, bu yeni alan adları için “ilk gelen alan adını kapar” sistemi çalışmaya başladı. Bundan böyle boşta olan seçtiğiniz bir alan adını “.istanbul” ve “.ist” uzantısıyla alabilmeniz çok kolay. Tescil için yapmanız gereken yetkili alan adı sağlayıcılarlailetişim kurmak olacak. Yetkili sağlayıcıların tam listesine nic.istanbul adresinden ulaşabilir, konu ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki videomuzdan alabilirsiniz.

Related Posts

DmaSport Yeni Elektrikli Aracın Testlerine Başladı

DmaSport Yeni Elektrikli Aracın Testlerine Başladı

No Comments Yet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir