Video denildiğinde akla ilk gelen isim olan ve aynı zamanda dünyanın en çok tercih edilen video sitesi Youtube, 360 derecelik video ile ilgili artık destek vereceğini belirtti.

 

Canlı Yayın Yapılacak!

 

360 derecelik video ile beraber canlı yayın yapmak isteyenlere kullanıcılarada seçenekler sunan Google, bu sistemi canlı yayınlarda da kullanılabileceğini açıkladı.

 

360 derece videolardaki ses sistemininde farklı biçimde yansıtılacak olması realiteyi arttıran en önemli etkilerden biri olurken, kullanıcılar, bu özelliği bundan böyle kullanabilecek. Yeni sistem için yapılan tanıtımlarda internet tarayıcısı ve mobil uygulamaların son sürümünün kullanılması gerektiği açıklanırken, Youtube ile uyumlu olan kamera marka ve modelleride resmi olarak yapılan yazılı açıklamada da belirtildi.

 

Yapılan resmi açıklamaya göre 360 derecelik video desteği sunan kamera marka ve modelleri şu şekildedir ;

Ricoh Theta

ricoh-theta
Kodak SP360

kodak-sp360
IC Real Tech Allie

ic-real-tech

 
Diğer bir önemli nokta ise kullanıcıların video yükleme sırasında 360 Video Metada uygulamasını yükleyerek, meta verilerini eksiksiz bir biçimde girmesi gerekiyor.

 

Facebook gibi dünya lideri sosyal medya sitesi tarafındanda desteklenmeye başlanan 360 derecelik video sistemi özellikle Vodafone Arena’nın tanıtımı esnasında kullanılmış ve izleyiciler tarafından çok büyük bir ilgi görmüştü. En fazla durağan olaylar için kullanılmakta olan 360 derecelik videolar, kullanıcıların videoyu istedikleri biçimde hareket ettirmesini sağlıyor. 360 derecelik videonun çıkış noktası 360 derece panorama olurken, videolarda bu durum hareketli, canlı bir biçimde sağlanıyor.