Ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalmasını ve daha fazla sayfa dolaşmasını sağlayabileceğiniz detaylı bilgiler veriyoruz. Öncelikle sayfa dolaşımı nedir önce onu açıklayalım. Sayfa dolaşımı, sitenize giren kullanıcıların sitenizdeki sayfaları gezmelerine, sitede geçirdikleri sürenin bu dolaşımla birlikte artmasına denmektedir. Sayfa dolaşımı yüksek olan sitelerin Google gözünde kalitesi de dolaşıma bağlı olarak artmaktadır. Sayfa dolaşımı yüksek olan sitelerin Adsense gelirleride yüksek olmaktadır. Bloğunuzun sayfa görüntüleme sayısını nasıl artırabileceğinize dair taktikleri paylaşacağım. Aynı şekilde blogcular için önemli bir kalite göstergesi olarak atfedilen hemen çıkma oranı (bounce rate) değerini düşürme yollarına da değineceğiz.

Pageview yani Sayfa Görüntülüme Değeri Nedir? Niye önemlidir? Öncelikli olarak yazımıza buradan başlayalım. Sayfa Gösterim Sayısı Sayfa Görüntüleme (Pageview) nedir? Sayfa Görüntüleme Sayısı, görüntülenen sayfaların toplam sayısıdır. Tek bir sayfanın yinelenen gösterimleri de sayılır Ziyaretçi sayfayı her tarayıcıdan her sayfa yenileme isteği gönderdiğinde Sayfa Görüntülümü sayısı bir artar. Yani sayfa görüntüle sayısı tarayıcının bir sayfaya ne kadar sayıda istekte bulunduğunun göstergesidir. Sayfa Görüntüleme Sayısı Niye Önemlidir? Bir ziyaretçinin web sitenizde fazla zaman geçirmesi iyidir. Ziyaretçilerin çeşitliliği kadar bir ziyaretçinin sitede yaptığı aktivitelerde site kalitesinin bir göstergesidir.

Eğer ziyaretçilerinizin büyük kaynağı arama motorlarıysa (özellikle Google), sayfa gösterim sayısı önemlidir. Neden? Basit bir örnek verelim: Bir ziyaretçinin sitenizi Google ile arama yaparak buldu ve sitenizi açtı. Daha sonra sitenizde aradığı bilgiyi buldu ve tarayıcının geri düğmesine basarak tekrar geri döndü. Her şey çok güzel gözüküyor. Fakat bizim için normal olarak gözüken bu ziyaret GOOGLE amca için ne yazık ki bu kadar basit gözükmüyor. Google sitenizi ziyaret eden kişinin sayfanızda istediği bilgiyi bulamadığını ve aramayı devam ettiğini düşünüyor. Eğer aramaya devam ederse ne yazık ki sizi cezalandırıyor ve kullanıcının arama yaptığı anahtar kelime için sizin web sitenizi SERP(Search Engine Result Page – Arama Motoru Sonuç Sayfası) ismi verilen arama sonuçları sayfasından çıkarıyor veya daha alt sıralara gönderiyor. Peki ne yapabiliriz?

google-analyticsx

Daha iyi Alexa sıralaması: Her ne kadar Alexa kesin bilgi vermesede, ama hala doğrudan reklam teklifi almak için veya BuySellAds gibi reklam ajansı ile reklam satmak için büyük bir faktör.Daha fazla sayfa gösterimi daha iyi Alexa sıralaması elde ettirir.

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Basitçe ifade etmek gerekirse hemen çıkma oranı sayfa gösterim oranının tersidir diyebiliriz. Hemen Çıkma Oranı ziyaretçinin web sayfasındaki başka bir sayfaya girmeden çıkması sayıdır. Hemen çıkma oranı ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Eğer siz sayfa gösterim sayısını artırabilirseniz hemen çıkma oranı da buna bağlı olarak düşecektir.

Sayfa Gösterim Sayısını Nasıl Artırırız? Hemen Çıkma Oranını Nasıl Düşürürüz?  Bir ziyaretçi bloğunuzdaki bir yazıyı yararlı bulursa, konuyla ilgili diğer yazılara da göz atmak isteyecektir. Bundan dolayı blog yazınızda konuyla ilgili diğer yazılarını göstermek sayfa gösterim sayısını arttırmak için çok önemlidir. Alakalı konuları göstermek sayfa gösterim sayısını artırır ve hemen çıkma oranını düşürür.

Hakkımda Sayfası Oluşturun: Kendinizle ilgili bilgi olan bir sayfa ziyaretçilerin ilgisini çekecek ve ziyaretçilerin orayı ziyaret etmesine sebep olacak buda size sayfa gösterim sayısı olarak dönecektir. Eğer bir hakkımda sayfası yoksa mutlaka oluşturun.Bunun yanında gizlilik sözleşmesi sayfası eklemek de faydalı olacaktır.

Popüler Yazılar bileşeni ekleyin: Diğer bir akıllıca fikir sitenizdeki en iyi yazıları yan tarafta ziyaretçilere göstermek olacaktır. Bloğumda sizlerle paylaştığım ve en çok ilgi çeken yazılarımı yan taraftaki Çok okunanlar bölümünden görebilirsiniz.

Seçme Yazılar Galerisi: Seçme yazılar galerisi bir diğer yazılarınızı ziyaretçilere gösterim yöntemidir. En iyi yazılarını sergilediğiniz bir Featured Content bölümü de sayfa gösterim sayısını artıracaktır.

Ziyaretçilerinizi yazılarınıza yorum yapmaya ikna edin: Yazılar kadar yorumları da okumayı seven birçok insan var. Eğer ziyaretçilerinizi yazınıza yorum yapmayı ikna edebilirseniz insanlar yorumları okumaya gidecektir. Aynı zamanda bloğunuza yorum yapanlar, yorumuna verilecek cevapları okumak için tekrar sitenizi ziyaret edecektir. Tabi ki sizde sayfanızda yapılan yorumlara cevap vererek konuşmayı sürdürmelisiniz. Yazınıza yapılan bir yoruma cevap verirseniz diğer ziyaretçilerinde dikkatini çekecek ve onlarda yazıya yorum yapmaya başlayacaklardır.  Bu da sayfanızın gösterim sayısını artıracaktır. Bundan dolayı sayfa gösterimini artırmak için sayfa gösterim sayısını artırmak için rastgele ziyaretçilerinizi yorumculara dönüştürmek şarttır.

Dışarıya Giden Linkleri Kaldırın: Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum Fakat dışarıya giden linkleri tamamen kaldıramıyorsanız da azaltmanız akıllıca olacaktır. Dışarıya vereceğiniz her link sitenizin otoritesini olumsuz etkileyebilir, bu nedenle özellikle yeni sitelerin dışarıya link verirken cimri olmaları gerekiyor.