Mobil ödeme sistemleri aracılığı ile kullanıcıları dolandıran bilgisayar hackerlarına karşı dikkatli olun.

İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 70 ülkede yaklaşık 100 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olan Oasis Games, yaptığı bir duyuruda Türk internet kullanıcılarını hackerlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yetkililer illegal yöntemlerle kullanıcılardan para sızdırmaya çalışan kişilerin, işlerini Facebook profillerini ele geçirdikleri oyuncuların ailesine ya da arkadaşlarına mesaj atarak yürüttüklerini bildirdiler. Verilen bilgilere göre internet hackerları görüştükleri kişilerden telefon numarasını istiyor ve kendilerine hediye çeki göndereceklerini, telefonlarına gelen mesajı Evet yazarak onaylamasını istiyorlar. Mobil ödeme sırasında yapılan bütün ikazlara rağmen bazı kullanıcılar, telefonlarına gelen sms mesajını Evet yazarak onay mesajı gönderiyorlar. Bu işlemle birlikte hediye çeki bekledikleri tutar faturalı hatlarından tahsil edilmiş oluyor.

Oasis Games yetkilileri, ödeme bölümünün üzerinde çalıştığı risk kontrol sistemi ile bu gibi durumları minimum düzeye indirmeyi başardıklarını vurguluyorlar. Dolandırıcılar tarafından mağdur edilen kullanıcılar kendilerine ulaştıklarında şirketin ödeme bölümü anında ilişkili telefon numarası ile hesapları inceliyor ve şüpheli harekerler bulunan bağlantılı hesaplar kapatılıyor. Toplanan bilgiler ve bulgular ayrıca  Bilişim Suçları departmanına bildiriliyor ve departmana gerekli olduğunda mobil ödeme partneri işbirliğinde detaylı IP, mail adresi, saat-tarih bilgileri iletiliyor.

İlgililer, internet ve oyun şirketlerinin sık olarak yaşadığı bu sahtekarlık yöntemiyle karşılaşan oyunculara, olayı geç kalmadan oyun şirketi ile mobil servis sağlayıcıları arasında aracılık sağlayan mobil ödeme şirketlerinede bildirmelerinin faydalı olacağını belirtiyorlar.