Blackberry iki yeni Android telefonu piyasa çıkarmaya hazırlanıyor!

 

Son dönemlerde akıllı telefon piyasasında hızla kan kaybeden Blackberry, analistlerin tabiri ile “son şansını” kullanmaya hazırlanıyor. Firma bu yıl piyasaya orta segmentte iki yeni Android telefon çıkarmayı planlıyor.

 

Blackberry Genel Müdürü John Chen, Abu-Dabi haber kuruluşu The National’e yaptığı açıklamada, ilk Android işletim sistemi kullanan Blackberry modeli Priv’in çok pahalı olduğunu itiraf ederek, iki yeni Android telefon üreteceklerini belirtti. John Chen yaptığı açıklamada, ilki bir Blackberry klasiği olan klavyeli, diğeri ise full dokunmatik ekranlı olacak Android telefonların piyasaya çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi vermedi.

 

Geçtiğimiz yıl piyasa ilk Android kullanan Blackberry modeli unvanı ile çıkan Priv, Apple ve Samsung modelleri ile rekabet edebilmesi adına ileri teknoloji ile tasarlanmıştı. Ancak cihazın Türkiye’de halen 3.189 TL ile satıldığını düşünürsek, Blackberry’nin bir noktada kritik bir yanlış yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Apple ilk iPhone’u piyasaya çıkartmadan önce Blackberry telefonlar dünyanın en çok satılan telefonları arasında yer alıyordu. Bunu sağlayan en önemli etken ise Blackberry’nin, diğer telefonlarda bulunan 15 tuşluk basit tuş takımı yerine gelişmiş bir klavyeye sahip olmasıydı. Dokunmatik akıllı telefonların piyasaya çıkmasıyla birlikte, kullanıcı tercihleri de bu doğrultuda değişmeye başladı. Ancak Blackberry, klavye meselesini bir gurur haline getirerek dokunmatik telefonlarla rekabet etme talihsizliğine soyundu. Bu durum firmanın akıllı telefon sektöründe oldukça geride kalmasına ve piyasada büyük bir kan kaybı yaşamasına neden oldu.

 

Blackberry’nin bu yıl piyasaya çıkartacağı orta segment Android telefonların firmaya maddi ve prestij anlamında olumlu katkılarının olacağı tahmin ediliyor.