iPhone SE ve İphone 6S karşılaştırması: hangisi daha iyi?

 

Apple nihayet aylar süren söylentilerden sonra yeni 4 inçlik iPhone modeli SE’yi satışa sundu. Şirket iPhone SE’yi Mart ayında Kaliforniya’nın Cupertino şehrinde tanıtarak iPhone 5S’i üretimden kaldırdığını duyurmuştu.

Kullanıcılar iPhone SE ile kendisinden daha büyük boyutlardaki iPhone 6S arasındaki farkları merak ediyor. Biz de bu duruma kayıtsız kalmak istemedik ve iPhone SE ile iPhone 6S’i temel ve ayrıntılı özelliklerine göre karşılaştırdık.

Tasarım

iPhone SE tasarım ipuçlarının çoğunu birkaç değişiklik ile iPhone 5S’ten alıyor. SE, 123.8 x 58.6 x 7.6 mm ölçülerindeki alüminyum gövde ile iPhone 6S’e göre biraz daha kalın. Ancak 113 gramlık ağırlığıyla iPhone 6S’ten 30 gram daha hafif.

iPhone SE’nin sunduğu Touch ID (parmak izi okuyucu) özelliği iPhone 6 ile aynıyken, iPhone 6S’e göre ikinci nesil kabul ediliyor.

iPhone SE ile iPhone 6S arasında renk seçenekleri olarak herhangi bir fark yok. İki cihaz da uzay gri, silver, gold ve rose gold olmak üzere 4 farklı renk seçeneğine sahip.

Ekran

iPhone SE 4 inçlik Retina HD ekran ile satışa sunulurken, iPhone 6S’te 4.7 inçlik Retina HD ekran bulunuyor. Her iki cihazın ekranı 322ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu kriter sayesinde ekran boyutları daha küçük olan iPhone SE daha ayrıntılı bir görsellik deneyimi sunuyor. iPhone 6S’te yer alan 3D Touch özelliği ise iPhone SE’de bulunmuyor.

Kamera

iPhone SE’nin 12 MP’lik iSight kamerası iPhone 6S’te olduğu gibi 4K video kaydetme ve Live Photos özelliklerini destekliyor. İki cihazda da gece koşullarında bile net ve gerçekçi selfiler çekmenizi sağlayan 1.2 MP’lik Retina Flash özelliğine sahip ön kamera bulunuyor.

İşlemci ve Batarya

iPhone SE ve iPhone 6S A9 çip, M9 hareket işlemcisi ve 2 GB RAM olmak üzere aynı işlemci ve RAM kapasitesine sahip. iPhone SE 1642 mAh’lik bataryası ile 3G bağlantı aktif iken 14 saatlik konuşma, 12 saatlik internet kullanımı süresi sunarken, iPhone 6S 1715 mAh’lik bataryası ile 3G ile 14 saatlik konuşma, 10 saatlik internet kullanımı süresi sunuyor.

Yazılım

iPhone SE de iPhone 6S gibi iOs 9 yüklü olarak satışa sunuldu.

Fiyat

Online Apple Mağazası’nda iPhone SE’nin 16GB’lık versiyonu 1.999 TL fiyat etiketine sahipken, iPhone 6S’in 16 GB’lık versiyonu 3.099 TL’lik fiyat ile sergileniyor.

Sonuç: iPhone SE mi iPhone 6S mi daha iyi?

 

iPhone SE her ne kadar iPhone 5S gibi görünse de, 1000 TL daha düşük fiyatına rağmen iPhone 6S ile aynı grafik ve kamera işlevlerine sahip.

Sonuç olarak iPhone SE 3D Touch, yüksek çözünürlüklü ön kamera gibi bazı özellikler hariç iPhone 6S’in daha küçük bir versiyonu olarak kabul edilebilir. İki cihaz arasındaki çok fazla olmayan özellik farklılıkları ve ekran büyüklüğü sizin için sorun olmayacaksa, bütçenizi düşünerek iPhone SE’yi tercih edebilirsiniz.