Samsung Galaxy Note 7 görüntüleri sızdı, İşte Galaxy Note 7 görüntüleri ve özellikleri

Samsung Galaxy Note 7‘nin görselleri geçtiğimiz gün sızdırıldı, görsellere göre phablet cihazda kavisli ekran ve iris tarayıcısı bulunuyor. Bunlarla birlikte eski spekülasyonlarda Note 7’de USB Type-C portunun yer alacağı söylenmişti, hatta Samsung’a yakınlığıyla bilinen Sammobile sitesinde USB Type-C raporlandı. Şimdi elimizde bu iddiaları doğrulayan yeni bir kanıt var.
Galaxy Note 7 tüm ihtişamı ile karşınızda!

Aksesuar üreticisi Olixar’ın, yeni temperli cam ekran koyucusuna ait olan görüntüleri, Note 7’de USB Type-C portu olduğunu gösteriyor. Görsellerde alt kısımda S-Pen yuvası, kulaklık girişi, hoparlör ve Type-C görünüyor. bununla birlikte ekran koruyucusunun üstünde ise kamera, iris tarayıcı, ortam ışığı sensörü için de delikler var.

Tüm özellikleri ve ayrıntıları tamamlanan ve artık satış için geri sayıma başlanan Samsung’un Note serisi için en büyük reklamını web dünyası yaptı. ”Note 6 mı yoksa Note 7 mi olacak” muamması ile sürekli gündemde kalan Samsung, bu bilmeceyi de sonlandırdı.

Samsung Galaxy Note 5 serisinin devamı olacak serisiin adını Note 7 olarak belirleme kararı aldı. Note 6 adını neden kullanmadan Note 7’ye geçitği ile ilgili yalnızca fikir yürütülürken, iddia o ki 2017 Yılı için çıkacak olan serinin adı o yüzden 7 olarak konmasına karar verdi. Note 7 için renk alternatiflerinden metal çerçeveye kadar düşünen Samsung, telefonun kasası için gerçek metal renkleri kullanacak.

Öte yandan Samsung Galaxy Note 7’nin ilk gerçek görüntüsü de webe yansıdı. Japon bir web sitesinin sızdırdığı görüntüler SAmsung’un mavi-siyah ve beyaz reklerle geldiğini gösteriyor.

Galaxy Note 7 Özellikleri

2016’nın en çok merak edilen telefonlarından biri olan Galaxy Note 7 (ya da Note 6) için geri sayıma geçildi diyebiliriz. Son olarak telefonun çıkış tarihine ilişkin bilgiler de geldi. Galaxy Note 7 cephesinden son sızıntıları ve gelişmeleri aktarıyoruz.

Daha önceki Note serisi telefonlara baktığımızda telefonların Galaxy S serisi modellerin üzerine bir şeyler koyarak karşımıza çıktığını gördük. Galaxy Note 7 için de benzer sürecin işleyeceğini söyleyebiliriz. S Pen kalemi de unutmamak gerekir. Hem donanım hem de yazılım tarafında geliştirilmiş yeni bir kalem deneyiminin bizleri beklediğini şimdiden söyleyebiliriz.
Galaxy Note 7’nin donanım özelliklerine göz atacak olursak; 5.8 inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü Super AMOLED (Plus olması bekleniyor) ekranın eşlik edeceği telefona Snapdragon 823 işlemcisi güç verecek. Snapdragon 823, Snapdragon 820’ye göre daha yüksek çekirdek frekans hızlarına erişecek.

Exynos işlemcili modelle dengenin sağlanması adına Exynos 8890 işlemcisinde de daha yüksek frekans hızlarını görmeyi bekliyoruz. RAM tarafında da ciddi bir artışın yaşanması bekleniyor. RAM miktarını genelde Note serisi modellerde artıran Samsung, Galaxy Note 7’de 6 GB RAM kullanacak.

Depolama tarafında ise 32GB giriş modeli olacak. 64GB ve 128GB’lık modeller de yine dünya piyasalarında boy gösterecek. MicroSD kart desteği ise bir yıl aradan sonra tekrar Note serisine dönecek.

Galaxy Note 7, Galaxy Note 5 tasarımını büyük ölçüde sürdürecek. Arka bölümde kenarlardaki kavisli yapının korunması beklenirken, daha ince ekran çerçeveleri de yine tasarım tarafında karşımıza çıkacak önemli detaylardan biri olacak.
Galaxy Note 7’de kavisli bir ekran yapısı görmeyeceğiz, zira Samsung zaten Galaxy Note 7 edge modelini de hazırlıyor.

Telefonun kasa ebatlarının 153.5mm x 73.9mm x 7.9mm şeklinde olması bekleniyor. Söz konusu rakamlar Galaxy Note 7’nin Galaxy Note 5 (153.2 x 76.1 x 7.6 mm) ile neredeyse aynı uzunlukta olacağını gösteriyor. Galaxy Note 7 selefine göre daha dar bir kasaya sahip olacak ki, bu gelişme tasarım noktasında olumlu bir adım olarak görülebilir.

Galaxy Note 7, Note 5’e göre daha kalın bir telefon olacak. Ancak kalınlığın sadece 0.3 mm oranında artacak olması telefon tutuşunu etkilemeyecektir. Telefonda 4.000 mAh kapasiteli bir pilin yer alacağı göz önüne alındığında, pek de önemsenmeyecek bir kalınlık artışı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Galaxy S7 serisinde olduğu gibi telefondaki kamera çıkıntısı önemli ölçüde giderilecek. Tasarım adına söyleyeceğimiz son özellik ise suya dayanıklılık olacaktır. Galaxy Note 7, Galaxy S7 ailesi gibi IP68 sertifikasına sahip olacak.

Galaxy Note 7’de kamera birimi Galaxy S7’den farklı olmayacaktır. Dual Pixel teknolojisine sahip ve f/1.7 lensin eşlik ettiği 12 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera Galaxy Note 7’nin kamera donanımını oluşturacak.
Galaxy Note 7’nin yazılım tarafı ise şimdilik belirsiz. Google, Android N işletim sistemini temmuz ayında resmen dağıtıma sunacak. Bu noktada Samsung’un Galaxy Note 7’de en güncel Android sürümüne yer vermesi sürpriz olmayacaktır.

Yine S Pen kalem için hazırlanacak yeni özellikler de gizemini koruyor. Mayıs ayı içerisinde SamMobile aracılığıyla yayınlanan bir haberde BlackBerry Hub benzeri bir uygulama ya da sistemin Galaxy Note 7’de yer alacağı bildirilmişti.

Samsung Focus  isimli uygulama sayesinde Galaxy Note 7 kullanıcıları sosyal hesaplara dair tüm bildirimler dahil olmak üzere kişisel ve kurumsal iletişimi tek bir nokta üzerinden yönetebilecek.

Galaxy Note 7 diğer özellikler

Galaxy Note 7’de parmak izi tarayıcısının yanında iris tarayıcısının yer alacağı iddia ediliyor. Kullanıcılar iris tarayıcısı sayesinde telefonu yüzlerine tutarak telefona giriş yapabilecek.

Henüz yaygın şekilde kullanıma geçilmemesi ve Gear VR başlıkların microUSB girişine sahip olması nedeniyle Galaxy S7 ailesinde USB Type-C girişine yer vermeyen Samsung, Galaxy Note 7’de bu düşüncesinden vazgeçeceğe benziyor. Zira şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Galaxy Note 7’de USB Type-C bağlantı noktası kullanılacak.

Galaxy Note 7 fiyat ve çıkış tarihi

Popüler sızıntı kaynağı @evleaks kısa süre önce Galaxy Note 7’nin tanıtım tarihine ilişkin ilk bilgileri verdi. Ağustos ayında tanıtılacak telefon için Unpacked etkinliğinin 13 Ağustos’ta düzenlenmesi bekleniyor.

Kullanıcılar Galaxy Note 7’yi ellerine almak için çok beklemeyecek; zira telefon sadece bir hafta on gün sonra raflarda olacak.

Son olarak fiyat konusuna değinecek olursak; Galaxy Note 5 geçen yıl 2.699 liradan ülkemize giriş yapmıştı. Bu yıl ise Galaxy S7 2.799 liradan satışa sunuldu. Galaxy Note 7 için en iyimser fiyatımız 2.899 lira olacaktır. Samsung’un 3.000 lira bandını aşması beklenmiyor.