Teknoloji sektörünün tartışmalı ismi, WhatsApp’ın şifrelenerek korunmuş olan mesajlarına ulaştığını ifade ediyor.

Girişimci, güvenlik programı devi, ABD başkan adayı ve suçlu olma ihtimali bulunan biri… Tüm saydığımız bu ünvanları eliden bulunduran John McAfee geçtiğimiz gün tüm bunlara yeni bir ünvan daha ilave etti: Son derece hayati bir Android güvenlik açığını tespit eden kişilerden biri olmak.

Antivirüs devi McAfee ve ABD’nin Colorado eyaletindeki bir ekip, teknoloji devi Google’ın mobil işletim sisteminde şifreli olarak korunan WhatsApp mesajlarının görünmesini sağlayan bir açık tespit ettiklerini iddia ettiler.

Yetkililer, bahsi geçen açığın telefona root erişimi sağlamadığını fakat klavye kayıtları ayrıca casus yazılımlar için savunmasızlıklar barındırdığını ifade ediyorlar. Bu da herhangi bir Android cihazın açık bir tehdit altında olması anlamına geliyor.

McAfee, bahse konu duyuruyu konu ile ilgili Google’la iletişim kurmalarının ardından yaptığını açıkladı. Diğer taraftan Google tarafından bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmedi. Fakat internette, iddianın gerçek dışı” olduğu ile ilgili çok fazla iddia bulunuyor. Bu iddialarda McAfee’nin gerçekte root’lu cihazlar kullandığı ve bu kullanılan cihazlarda malware gibi zararlı yazılımların yüklü olduğu ifade ediliyor.