Dünya’nın teknoloji lideri Google ile İtalyan Amerikan otomobil üreticisi Fiat Chrysler (FCA), sürücüsüz araç üretmek için anlaşma yaptıklarını açıkladılar.

2 firmanın yaptığı ortak açıklamada, FCA’nın 2016 senesinde yaklaşık olarak yüz adet 2017 model Chrysler Pacifica Hybrid otomobil üreteceği ve Google’ın bu otomobillerin ABD yollarında sürücüsüz olarak yol alabilmesi için gereken yazılım, sensör ve donanım imkanını sağlayacağı açıklandı.

Yapılan açıklamada, söz konusu otomobillerin 2016 senesi sonlarında Google’ın sürücüsüz araç denemelerinde kullanılmaya başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

FCA İcra Kurulu Başkanı (CEO) Sergio Marchionne, açıklamada, dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden Google’la çalışmanın otomotiv endüstrisinde inovasyonu oldukça süratlendireceğini ifade ederek, yeni teknoloji çözümlerinin otomobil kullanıcılarına geniş kapsamlı fayda sağlayacağını belirtti.

Google’ın Sürücüsüz Otomobil Projesi İcra Kurulu Başkanı (CEO) John Krafcik de, FCA’yla yapılacak olan ikili çalışmanın Google’ın sürücüsüz otomobil geliştirme projesini süratlendireceğini ifade ederek, “Bu sayede yollarımız çok güvenilir olacak” dedi.

ABD yollarında her sene yaklaşık olarak 33 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaların %94’ünün “sürücü hatası” sebebiyle kaynaklandığı belirtilen açıklamada, sürücüsüz otomobillerin bu kazaları engelleme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi.