Sürücüsüz otomobiller zaten etkileyici bir teknoloji olduklarını kanıtlamış durumdayken, ABD’li otomobil üreticisi Ford gece görüş yeteneğine sahip sürücüsüz otomobil ürettiğini duyurdu.

Gece görüş özelliğinin entegre edildiği Fusion Hybrid adı verilen araç, “insan sürücülerin sınırlarının ötesinde” bir yetenek ile farları kapalıyken gece seyahat etmeyi başardı.

Otomobilin bu yeteneği üzerinde bulunan sensörler ve kameraların 3 boyutlu bir harita oluşturması ve seyahatin bu haritaya göre yapılması temeline dayanıyor. 3 boyutlu harita LiDAR denilen ve lazer ışınları vasıtasıyla nesnelerin uzaklığını tespit eden bir teknoloji ile oluşturuluyor. Işık olduğu sürece görüntü alabilen kameraların aksine, LiDAR sensörleri ışığa ihtiyaç duymuyor.

Ford sürücüsüz otomobiller teknik müdürü Jim McBridge, “LiDAR sayesinde, test aracının güneşe ve yolda yer alan beyaz renkli şeritlere ihtiyaç duymadığını” belirtti.

İşaretler ve yüzey bilgileri de dahil olmak üzere yol hakkındaki tüm bilgileri içeren yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu haritalar, otomobile yolun tam olarak nerede olduğunu söylüyor.

Şu anda Audi, BMW ve Tesla gibi dünyanın en büyük otomobil üreticileri ile teknoloji devi Google’ın sürücüsüz otomobilleri test ettiği bilinirken Ford, bu yıl içinde test ettiği sürücüsüz otomobil sayısını 30’a çıkartmayı planlıyor.

Geleceğin otomobil teknoloji olarak gösterilen sürücüsüz otomobillerin, insan sürücülerin trafikte yaptığı hataları sıfıra indirerek can ve mal kaybını ortadan kaldırması hedefleniyor.