Nissan geçtiğimiz ay ortaya çıkan yakıt tüketimi testlerinde yaptığı hile skandalıyla uğraşan Mitsubishi Motors’un % 34’ünü 2.2 milyar dolara satın almak için anlaşma sağladı.

Yakıt skandalı ortaya çıkması nedeniyle oldukça kötü bir dönemden geçen Japon otomotiv devine yeni ortak geldi.

Japon araç üreticisi Nissan Motor yakıt tüketimi testlerinde yaptığı usülsüzlükler nedeniye zor günlerden geçen Mitsubishi Motors’un % 34’ünü 2.2 milyar dolara satın almak için anlaşma yaptı. Bu anlaşma sayesinde hem sektördeki rakibini batmaktan kurtardı hem de şirketin fiili denetiminide ele aldı.

Son 20 sene içinde 3.kez skandal ile karşı karşıya kalan ve bu nedenle ekonomik olarak zor günlerden geçen Mitsubishi’nin satın alınması Çin dışında Asya pazarlarına girmekte oldukça zorlanan Nissan’ın işine gelebilir. Mitsubishi’nin araçları Tayland ile beraber Filipinler gibi pazarlarda oldukça tanınmış.

Mitsubishi nisan ayında Japonya pazarı için ürettiği en az 4 otomobilin yakıt tüketim testlerini hile yaparak olduğundan daha düşük gösterdiğini kabul etti. Bu itiraftan sonra şirketin piyasa değeri 3 milyar dolar gerilerken, pazar payı kaybeden markanın itibarı da deyim yerindeyse yerle bir oldu.

Yapılan açıklamaya göre anlaşan 2 şirket Mitsubishi’nin “kaybettiği güveni yeniden kazanması” için çaba sarfedecek. Mitsubishi Motors, Nissan adına dünkü kapanış fiyatına yüzde 5.3 iskonto anlamına gelen 2.18 milyar dolar değerinde yeni hisse çıkartacak. Nissan böylece Mitsubishi sermayesinde Japon yasalarına göre kontrol hakkı veren üçte bir paya sahip olacak.

2016 SENESİNİN EN İYİ ARAÇLARI

Mitsubishi’de yüzde 34 pay alan Nissan’ın yüzde 43.4’ünün sahibi ise Fransız otomobil üreticisi Renault. Üç markanın satışları birlikte alındığında toplam yıllık 9.3 milyon adet ile Toyota ve Volkswagen’in ardından üçüncü sırada yer alıyor.