BMW İ8’in üstü açık versiyonu ya da namı diğer i8 Spyder.
bmw-i8-spider8

Hibrit otomobil dünyasının en ateşli tasarımlarından biri olan i8’in ilgi çekici bu özel versiyonu sadece üstü açık olması ile değil aynı zamanda gerek ön gerek  arka tasarımdaki kozmetik yeniliklerle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. BMW nin tasarım harikası yeni otomobili BMW i8 Spyder mevcut görünümüyle belki hemen yarın yola çıkmayacak ancak sahip olduğu teknolojiler geleceğin BMW modellerinde hayatımızı kolaylaştırmaya ve araçta geçirilen süreyi daha verimli kullanmamıza hizmet edecek.

bmw-i8-spider7

BMW’nin future interaction konsepti çerçevesinde sunduğu özelliklerin başında yolcu bölümününn önüne konumlandırılan 21 inçlik ultra geniş panoramik ekran geliyor. Araca ait hemen hemen tüm bilgilerin görüntülenebildiği bu ekran BMW’nin future interaction teknolojisi sayesinde dokunmatik olarak kontrol edilebiliyor. BMW i8 Spyder‘de kullanılan yüksek performanslı sensörlerin alan taraması ile kullanılan bu teknolojinin düğmelerden bağımsız bir kullanım sağladığı için, sürücü kabinini daha sade özgün görünmesine olanak sağlıyor.

bmw-i8-spider6

Arkadaşlar bu arada bazılarınızın aklına düğme olmadan basma işlemi nasıl gerçekleştirilir sorusu gelebilir ilgili mail de parmağınızı ileri doğru ittirdiğiniz takdirde sensör sistemi bunu algılayarak işleme sokuyor diyebilirim. Aracın içerisinde böylesi büyük bir ekran kullanılmasının bir başka amacı daha var elbette. Otonom sürüş özelliklere sahip olan yeni nesil otomobillerde araç kendi kendine giderken sürücü büyük ekranda bir şeyden izleyebilecek yada örneğin elektronik postanı takip edebilecek. Hatırlayanlar olacaktır daha önce yayınladığımız başka bir yazıda Volvo’nun yeni nesil kabin konseptini anlatmıştık. İşte orada benzer yere  konumlandırılan devasa ekran araç kendi kendine giderken sürücünün vaktini daha verimli geçirmesine hizmet ediyor.

bmw-i8-spider5

Yeni konsept çerçevesinde çift kollu direksiyon simidine terfi edildiği otomobilde 3 boyutlu dijital kadranda bulunuyor. Burada araca ve sürüş dinamiklerine ait bilgilerin dışında akıllı telefon senkronizasyonu, arama bilgisi, navigasyon bilgisi ve diğer pek çok önemli veriyi görüntülemesi mümkün kılınmıştır.

bmw-i8-spider3

Bununla sınırlı kalmayan BMW, yirmi bir inçlik devasa ekran ve digital saat kadranı ek olarak araçta Head-Up liste de yer vermiş  future interaction konsepti çerçevesinde araç sahibi başta olmak üzere otomobile ait bir çok önemli ilgi ve özelliği akıllı telefonu hattınınız üzerinden görüntülüleyebiliyor. i8 Spider birlikte otonom sürüş vizyonunu ortaya koyan BMW aracın sürücüsü ile iletişime geçebiliyor, yol durumu hakkında uyarıları hatırlattığı, yani kısacası sürücünün yaşamını ortaya koyan adam tüm teknolojilerini burada bulabilirsiniz arkadaşlar.

bmw-i8-spider4

BMWW i8 Future İnteraction modeli geleceğe giden önemli bir yapı taşıdır. Sıfır hata ile kendi kendine gidebilen araçların tasarlanmasında öncü olan otomobillerden en önemlisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Araç mümkün olduğunca sezgisel yöntemlerle aracın ve içindeki yolcuların hem güvenliğini sağlarken hem de yolcularla etkileşime girerek daha konforlu bir yolculuk vadediyor.

bmw-i8-spider2

Aracı içi sportif ve esnek bir tasarıma sahiptir. Sportif sürüşü destekleyen teknolojisi, aynı zamanda yenilikçi bir biçimde tasarlanmış koltukları ile dinlenmenizi ve merkezi ekrandan bilgileri rahatlıkla görebilmenizi sağlamaktadır.

bmw-i8-spider1

sürücülerin aracın pil durumuna da bakabildiği geniş ekranı üç boyutlu olarak gösterge paneli üzerinde yer almakta ve 21” lik büyüklüğüyle panaromik de bir gösterim sağlamaktadır. Gösterge paneli doğrudan direksiyon simidinin arkasında yer alır. Gelecekte sistem telefon konuşmaları arasında video göstereimi de yapabileği gibi görsel ve işitsel kullanıma imkan sağlamaktadır.