Popmundo, 2004 yılından bu yana bir an olsun ara vermeden tam 12 yıldır web-tabanlı online oyunlar kategorisinde yerini tutan gerçekten efsane diyebileceğimiz bir rol yapma oyunudur. Popmundo’nun neredeyse her ülkeden oyuncusu vardır. Neyse, bu kadar ön bilgi yeterli. Hemen Popmundo nedir? Ne değildir? İnceleyelim.

popmundo1

Öncelikle oyunun yapı taşı role-play teriminden bahsedeyim. Oyunda her oyuncu bir sanal karaktere sahip olur, bu karakterimizin ismini, cinsiyetini, yaşını, özelliklerini, giyim kuşamını, dış görünüşünü hatta ve hatta geçmişini bile biz belirleriz! Mesela gerçek hayatta isminiz Murtaza, ama Popmundo’da bir Jack, David yada Jimmy olabilirsiniz! Bunlar tamamen aklıma gelen örnek isimleri. İsminizi zaten oyuna kayıt olurken oyunun sunduğu listeden kendiniz seçiyorsunuz. Tabii oyuna kayıt olduktan sonra kredi ile istediğiniz ismi alabilirsiniz. Neyse karakterinizi yarattıktan sonra tamamen RL (real life) hayatınızdan farklı bir kişiliğe bürünebilirsiniz!

popmundo2

Popmundo’da ana amaç müzik yapıp, bir grup oluşturup yada halihazırda bir gruba girip şan, şöhret elde etmek! Tabii bunun getirileri çok büyük. Hem müzik yaparak para kazanabilir hem de hayranlarınızı imza defterleri ile peşinizden koşturabilirsiniz! Ama oyun sadece müzikten oluşmuyor onu da söyleyeyim. Belki müzikten hoşlanmazsınız diye oyun yöneticileri bir çok yol bulmuş sizi meşgul edecek!

popmundo3

Popmundo’da işe girerek kendi paranızı kendiniz kazanabilirsiniz. İster ensturmanınızı kapıp sokaklarda şarkınızı söyleyip para kazanın, isterseniz bir meslek başına geçin mesela bir Erotik Dansçı olabilirsiniz. Veya benim kimseden korkum olmaz diyorsanız bir Güvenlik Görevlisi de olabilirsiniz. Ha ben hesap kitap güzel yaparım, bir şirketi güzel yönetirim derseniz bir CEO bile olabilirsiniz! Haa CEO’luk beni kesmez diyorsan kendi şirketini kendin bile açabilirsin!!!

popmundo4

Gelelim bir diğer kısıma. Ben ne müzik yaparım ne de çalışırım diyorsan Popmundo’da arkadaş edinip bu arkadaşların ile randevulara çıkabilir, onlara içkiler ısmarlayıp gezip tozabilirsin! Biraz daha ileri gidip 2. aşamaya geçebilirsin. Yani arkadaşların ile sevişebilir hatta ve hatta gönlünün birine kayması durumunda (kaymasada olur hehehe!) evlenebilirsin! Eveeet, çok ciddiyim. Ayrıca şunu da hatırlatalım Popmundo’da çok eşlilik var! Yani istediğin kadar, istediğin kişi ile hemcinslerin ile bile evlenebilir ve poligami yapabilirsin!  Sadece bununla sınırlı mı değil! Popmundo’da bir çocuk sahibi olabilirsin. Bu çocuğunu sanki senin kendi hesabın gibi yönetebilirsin.

popmundo5

Başka ne yapabilirim diyecek olursanız, Popmundo’da gerekli yetenekleri öğrenip üzerinde çalıştıktan sonra ve de eliniz tatlıysa bir doktor olabilir ve çevrede ki hastaları iyileştirebilirsin! Veya yangın çıkan bir mekanı eline bir yangın tüpü alarak orada yangını söndürüp insanların hayatını kurtarabilirsin! Haa bunlarda mı kesmedi seni?! Tamam o zaman, yılın belirli günü olan Ölüler Günü’nde etrafa korku salan zombileri av tüfeğin ile çıktıkları deliğe geri gönderebilirsin. Bak bence bunu sevdin hehehe! Tabii ki bunlar ile sınırlı değil! Popmundo’da bir nikah görevlisi olup birbirini seven çiftleri en mutlu günlerinde evlendirebilir, ünlü grupların çılgınca verdiği kayıt kutlama partilerine katılabilir hatta ve hatta bu kayıt kutlama partilerinde yakışıklı bir bey veya çıtır mı çıtır bir hatun ile tanışabilirsin!

popmundo6

Bitti mi? HAYIT BİTMEDİ!! Bu saydıklarım Popmundo’da yapılabilecek şeylerin çeyreği bile değil düşünün! Popmundo’da arkadaşlarınız ile sportif aktiviteler yapabilirsiniz. Takımlar haline gelip futbol, tenis, plaj voleybolu, yastık savaşı gibi aktiviteler yapabilirsiniz! Graffitinizi elinize alıp mekanların duvarlarına imzanızı atabilir, oyunda ki şehirlerin başına geçip politika bile yapabilirsiniz!